ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MĚSÍČNÍ PUDŽA V KLÁŠTEŘE KARŠA

„Chcete vidět pudžu našich žáků?“ ptá se mnich Nima a vyvádí nás z tepla své cely do mrazivé noci. V zimním Zanskaru klesají teploty ihned po západu slunce strmě dolů. Nyní je 25 stupňů pod nulou a na obloze září měsíc. S takovou intenzitou, že pod sebou vidíme celé široké údolí jako na dlani. Měsíčním šerem zvědavě spěcháme na pudžu, jednu z mnoha meditativních modliteb tibetského buddhismu, který se v živé formě zachoval dodnes v Himálaji severní Indie, v oblastech Ladákhu a Zanskaru.
„Tady to bude,“ otočil se k nám náhle mnich, když jsme po chvíli klopýtání klášterem dorazili na jednu plošinku. V zanskarském klášteře Karša, vystavěném na skalním srázu, je jakýkoliv přesun náročným výstupem či sestupem. Často se chodí jen po skalním podkladu nebo po schodištích poskládaných z neopracovaných kamenů. Veřejné osvětlení neexistuje, zábradlí v exponovaných úsecích také ne.
„Cože, tady na mrazu?!“ nemůžeme tomu věřit. Z úst vycházejí mohutná oblaka páry, jak lapáme po dechu. „Ano, tady,“ potvrzuje, a zanechav nás ve tmě, vrací se do tepla svého pokoje.
Nedůvěřivě čekáme. Po chvíli opravdu přichází skupina sedmi mníšků. Stavějí se hezky do řady a ihned začínají zpěvavě recitovat. Tmou se nesou vysoké chlapecké hlasy, pozadí dotvářejí zasněžené hory a malá světýlka některých klášterních pokojíčků. V měsíčním světle před námi stojí, podupává a klátí se skupina malých kluků a zpívají a zpívají.
Měsíc, třeskutý mráz a sedm malých mnichů zcela oddaných svému světu, svým učitelům, své filozofii. Popotahují nosem, odkašlávají a s klidem provádějí starobylý rituál. Ohromeně sledujeme těžko uvěřitelné představení. Co více říct!? Tohle musel před dávnými a dávnými lety vymyslet nějaký opravdu hodně mystický himálajský jogín. Na tomto aktu se jistě od té doby absolutně nic nezměnilo.
Mníšci mají červené nosy a tváře doruda ožehlé od mrazu. Nejmenšímu nemohlo být více než šest let, věk ostatních odhaduji mezi deseti a patnácti lety. Jejich prosté mnišské úbory mi vedle mojí péřovky připadají jako naprosto nepřiměřené vybavení do pětadvacetistupňového mrazu. A o botách - nejčastěji jen obyčejných keckách - ani nemluvě.
Klášter Karša, podle místních pramenů založený roku 1080, je dnes se svými 130 mnichy největším klášterem Zanskaru. Vděčí za to poloze v centru zdejšího osídlení. Více vesnic v okolí znamená více práce pro mnichy, ale také více darů klášteru a větší přísun malých mníšků. Zdejší klášterní škola je díky tomu plná i v současnosti. Mníšci jsou odmalička zasvěcováni do mnišských znalostí, praktik a rituálů. Jedná se především o dlouhou řadu pudž, odříkávání dlouhých posvátných textů. Je úplněk, pudžu, jíž jsme svědky, provádějí mníšci každoročně v tomto období uprostřed zimy, dennodenně po celý měsíc.
O pár pater výše se ozvalo vyvolávání druhého chlapeckého sboru. Zatímco na horní plošince recitovali mníšci do noci posvátné texty za dohledu učitele, žáci na naší plošince měli zřejmě učitelovu plnou důvěru. Podle nasazení, kterého jsme byli svědky, ji jistě nezklamali.
Zhruba po půl hodince měli mníšci pauzu na několik kalíšků teplého čaje z termosek a na pár sušenek. Pak ještě asi 15 minut, a najednou bylo po všem. Kluci se rozběhli za teplem. Celé to trvalo asi hodinu. Přede mnou zůstala prázdná plošinka v mrazivé noci, v mém nitru další velice hluboký vjem. Ještě chvíli jsem tam zíral do tmy a přemítal, zda se mi to všechno jenom nezdálo. Zanskare, Zanskare!!!
červenec - srpen 2004
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group