ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NA MALEDIVY PŘITAHUJÍ POTÁPĚČE PŘEDEVŠÍM MANTY

 

„Na Maledivy jsem jel především kvůli mantám a musím říci, že setkání s nimi dodnes patří k mým nezapomenutelným podmořským zážitkům,“ říká Jaroslav Hejzlar, profesionální fotograf, který se potápěním zabývá už řadu let a snímky pořizuje také pod vodou. „V rozpětí až čtyřmetroví obři se nám dlouhé minuty vznášeli pár centimetrů nad hlavami bez známky strachu z lidí a náš pobyt pod vodou limitoval pouze vzduch v láhvích,“ uvedl.

Právě Maledivy jsou vyhledávanou oblastí pro příznivce tohoto sportu. Voda je tu mimořádně teplá - 29 stupňů, čistá a pod mořskou hladinou se skrývá nádherný svět barev a tvarů. Ale největším tahákem je tu právě úžasný rejnok obrovský neboli manta, dodnes záhadné zvíře příbuzné žralokům. Připomíná obřího letícího ptáka, protože má ploché tělo a široké prsní ploutve podobné křídlům. Na rozdíl od žraloka, který má spíše tužší kůži, je měkký a hladký. A právě na Maledivách jsou obří rejnoci mimořádně krotcí. Na rozdíl třeba od Rudého moře je tu setkání s nimi doslova dotekové. Teplá voda navíc umožňuje potápěčům obléknout si jen lehký neopren a tím mít ve vodě pocit volnosti, umocněný ještě bezprostředním pobytem vedle monstrózních zvířat.
„Velmi pravděpodobné je ale setkání i se žralokem velrybím, běžní tady jsou také útesoví žraloci a ohromné želvy,“ dodává Hejzlar.
Maledivy jsou ale vhodné i pro ty, kteří se vybaví pouze šnorchlem. Svět korálových útesů se zde totiž nachází hned pod hladinou a navíc pláže jsou tu až kýčovitě bělostné. Jak upozornil Hejzlar, také na Maledivách existuje možnost nahlédnout pod hladinu s přístrojem za doprovodu zkušeného instruktora. „Potápěčskou licenci ale doporučuji udělat si v našich podmínkách. Je to většinou podstatně delší a náročnější, ale také poctivější, s pevnějšími základy, žádné rychlokvašení,“ míní.
Pro potápění na Maledivách je ideální únor až březen, kdy zde není období dešťů. Tomu ale odpovídají i ceny - jsou v tuto dobu nejvyšší.
prosinec 2004
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group