ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

DŮM PRO UMĚNÍ

Nádherné, ultramoderní budovy shlížejí z hor Santa Monica na Los Angeles a na neklidnou hladinu Pacifiku. Slunce se láme v promyšlených liniích a vzdává hold lidskému stavitelství. Budova je oblečena v kámen zvaný travertin. Také italský barevný pískovec hraje v měnícím se světle teplými přírodními odstíny. Uvnitř tohoto jemně laděného komplexu se nachází nefalšované království umění - umění starých mistrů, stejně jako umění moderní, právě vznikající. Centrum Getty láká do tohoto světa krásy již od loňského prosince.

 

Vznik a rozvoj centra byl umožněn díky J. Paulu Gettymu, po němž nese jméno. Tento byznysmen, ropný magnát a mecenáš zemřel v roce 1976. Již v roce 1953 otevřel své první malé muzeum řecko-románských památek na svých pozemcích v Malibu. Jeho snem a cílem bylo rozvíjet umění a znalosti o něm.

Dnešní centrum Getty zabírá více než 10 hektarů na svazích Santa Moniky, ovšem nenabízí pouze inspirující výhled na pobřeží Los Angeles. Především je jedním z největších uměleckých a kulturních komplexů na území Spojených států amerických.

Celá skupina pěti budov výzkumných ústavů, která obklopuje vlastní muzeum Paula Gettyho, byla navržena slavným architektem Richardem Meierem, který mimo jiné navrhl i Muzeum současného umění v Barceloně.

Sbírková kolekce vlastního muzea, světově proslulá díky bohatým sbírkám západního umění (včetně pozoruhodných prací Cézanna a van Gogha), byla postupně převezena z původního menšího Getty muzea v Malibu, kde byla shromažďována od roku 1974. V novém Getty centru mají ale exponáty daleko více místa. Podle ředitele muzea Johna Walshe to umožňuje vystavit práce umělců takovým způsobem, že v nich návštěvníci mohou objevit co nejvíce. Nikdy předtím prý žádnému umění nebyl vytvořen takový "životní" prostor.

Každá fosílie, každá rytina, každý artefakt s hrubou strukturou povrchu je umístěn tak, aby vyniklo kouzlo měnícího se denního světla. Kromě toho Richard Meier vymyslel a vytvořil osvětlovací systém, který dovoluje slunečnímu světlu vytvářet vlastní obrazy a tak budit dojem intimity zároveň s vzdušnou otevřeností okolnímu světu.

V budovách Getty centra probíhá ale i výzkum a také interaktivní vzdělávací programy. Jsou zde vyčleněny prostory pro restaurování obrazů a konzervaci poškozených děl.

Nadace Paula Gettyho tak započala práci v hodnotě jednoho bilionu dolarů, sumy, kterou si zatím v USA žádná jiná umělecká instituce nedovolila utratit. Mezi úspěšné akce nadace patří také nově zrestaurovaná hrobka královny Nefertiijti v Egyptě, dílo, které patří do světového kulturního dědictví.

Vlastní Getty centrum v Los Angeles je však především domovem uměleckých děl, např. obrazů evropských malířů, soch, dekorativního umění, artefaktů, ale také fotografií.

Ve starém muzeu v Malibu, které je nyní restaurováno, budou v roce 2001 - po jeho opětovném otevření, vystaveny řecko-románské starožitnosti.
duben 1998

. . . . .
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group