Archiv vydání magazínu Koktejl
DŮM PRO UMĚNÍ
- Kategorie: 1998 / 04
Nádherné, ultramoderní budovy shlížejí z hor Santa Monica na Los Angeles a na neklidnou hladinu Pacifiku. Slunce se láme v promyšlených liniích a vzdává hold lidskému stavitelství. Budova je oblečena v kámen zvaný travertin. Také italský barevný pískovec hraje v měnícím se světle teplými přírodními odstíny. Uvnitř tohoto jemně laděného komplexu se nachází nefalšované království umění - umění starých mistrů, stejně jako umění moderní, právě vznikající. Centrum Getty láká do tohoto světa krásy již od loňského prosince.
Vznik a rozvoj centra byl umožněn díky J. Paulu Gettymu, po němž nese jméno. Tento byznysmen, ropný magnát a mecenáš zemřel v roce 1976. Již v roce 1953 otevřel své první malé muzeum řecko-románských památek na svých pozemcích v Malibu. Jeho snem a cílem bylo rozvíjet umění a znalosti o něm.
Dnešní centrum Getty zabírá více než 10 hektarů na svazích Santa Moniky, ovšem nenabízí pouze inspirující výhled na pobřeží Los Angeles. Především je jedním z největších uměleckých a kulturních komplexů na území Spojených států amerických.
Celá skupina pěti budov výzkumných ústavů, která obklopuje vlastní muzeum Paula Gettyho, byla navržena slavným architektem Richardem Meierem, který mimo jiné navrhl i Muzeum současného umění v Barceloně.
Sbírková kolekce vlastního muzea, světově proslulá díky bohatým sbírkám západního umění (včetně pozoruhodných prací Cézanna a van Gogha), byla postupně převezena z původního menšího Getty muzea v Malibu, kde byla shromažďována od roku 1974. V novém Getty centru mají ale exponáty daleko více místa. Podle ředitele muzea Johna Walshe to umožňuje vystavit práce umělců takovým způsobem, že v nich návštěvníci mohou objevit co nejvíce. Nikdy předtím prý žádnému umění nebyl vytvořen takový "životní" prostor.
Každá fosílie, každá rytina, každý artefakt s hrubou strukturou povrchu je umístěn tak, aby vyniklo kouzlo měnícího se denního světla. Kromě toho Richard Meier vymyslel a vytvořil osvětlovací systém, který dovoluje slunečnímu světlu vytvářet vlastní obrazy a tak budit dojem intimity zároveň s vzdušnou otevřeností okolnímu světu.
V budovách Getty centra probíhá ale i výzkum a také interaktivní vzdělávací programy. Jsou zde vyčleněny prostory pro restaurování obrazů a konzervaci poškozených děl.
Nadace Paula Gettyho tak započala práci v hodnotě jednoho bilionu dolarů, sumy, kterou si zatím v USA žádná jiná umělecká instituce nedovolila utratit. Mezi úspěšné akce nadace patří také nově zrestaurovaná hrobka královny Nefertiijti v Egyptě, dílo, které patří do světového kulturního dědictví.
Vlastní Getty centrum v Los Angeles je však především domovem uměleckých děl, např. obrazů evropských malířů, soch, dekorativního umění, artefaktů, ale také fotografií.