ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

AFRICKÁ ODYSSEA

Když se dvojice ochránců přírody Mark a Delia Owensovi vydali napříč jižní Afrikou, aby tu zkoumali podmínky života v přírodě nedotčené člověkem, netušili, jaké komplikace budou muset překonat.

Od roku 1974 až do roku 1980 se Owensovi zabývali životem lvů, hnědých hyen a dalších zvířat v divoké centrální rezervaci Kalahari v Botswaně. V roce 1980 se rozhodli napomoci řešit problém sucha, který ohrožoval život mnoha druhů zvířat. Za podpory botswanské vlády byly totiž před časem postaveny ploty mezi pastvinami domácího dobytka a pastvinami divokých antilop, aby se zamezilo přenosu slintavky a kulhavky. Avšak tyto ploty zamezovaly přístupu divokých zvířat k vodním zdrojům a ta hynula po tisících. Owensovi se snažili pohnout botswanskou vládu k odstranění plotů, ale nesetkali se s pochopením. V Americe o tom pak napsali knihu "Výkřik Kalahari", která se okamžitě stala bestselerem.

Roku 1985 se vydali do Kalahari znovu, aby zde s filmovým štábem National Geographic natočili dokumentární snímek. Nalezení původního tábora, který před lety opustili, a ojedinělé zážitky při sledování chování lvů a hyen zkalilo trpké zklamání a rozčarování, když je botswanská vláda (která jim nemohla odpustit knihu "Výkřik Kalahari") i se štábem vyhostila. Owensovi se však nevzdali a rozhodli se pokračovat ve výzkumu na novém místě. Producent dokumentu "Africká odyssea" Jim Lipscomb k tomu říká: "Vyhoštění jsme nečekali, ale chtěli jsme se s Owensovými podělit o všechno, tedy i o problémy, které jejich profese přináší, a kterým musí vědci čelit."
Owensovi se rozhodli pro národní park Kafue v Zambii, ale jejich naděje pohasly v okamžiku, když zjistili, že místo divočiny tu nach zejí téměř sterilní prostředí, poznamenané člověkem. Teprve po dlouhém hledání a strastiplné cestě se jim podařilo najít národní park Luangwa v Zambii, kde je skutečn divočina. Dokumentá rní film je vždy plný překvapení, ale vyhoštění byla pro Owensovi i pro štáb velká rána. I to je ale součástí jejich práce.
 

Prosinec 1996

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group