ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NEJVĚTŠÍ ARAGONITOVÁ JESKYNĚ SVĚTA

"Pojďte sem," prudce ze sebe vyráží Jirka. Jirka stojí, kouká a jen hlava a ramena se mu zachvívají při vydávání jakýchsi neartikulovaných zvuků. Ukazuje před sebe. Ze stropu i balvanů na zemi vyrůstají obrovské trsy aragonitových vláken. Známe je z literatury, o rozměrech tak 20-30 cm, ale tady tvoří chuchvalce o průměru metr i více. Celý ten propletenec vláken je navíc prošpikován kamennými stébly, na jejichž koncích jsou několikacentimetrové koule. Bělostí všechno září do dálky a drobně světélkující krystaly vytvářejí iluzi kmitavého pohybu celé té křehké masy.


Takto popsali čeští jeskyňáři ve svém deníku první dojmy z obrovské jeskyně na Novém Zélandu, kde stanuli jako vůbec první lidé na světě (Koktejl 9/96, 9/99). Objevování a průzkum 10,6 km dlouhého a 713 m hlubokého jeskynního systému, který byl později nazván Bohemia, si vyžádal celkem čtyři výpravy. Z té poslední se jeskyňáři vrátili v březnu roku 2000 a mimo další objevené chodby přivezli mnoho cenných poznatků o krápníkové výzdobě. Nejen obrovský dóm o rozměrech 810 x 110 m, ale právě unikátní krápníková výzdoba ohromila jeskyňáře po celém světě. Krápníky zde nerostou tak, jak je tomu ve většině jiných krasových jeskyní, tedy ze stropu dolů (stalaktity) nebo ze země nahoru (stalagmity), ale zcela ignorují zákony zemské gravitace. Jejich složení navíc není z běžného minerálu kalcitu, ale jsou z aragonitu.

Aragonit zde vytváří krápníkové formy od vláken tenkých méně než 1 mm až po masivní, několik metrů vysoké stalagmity. Podrobným výzkumem jeskyňáři zjistili další minerály, např. dolomit, opál, sádrovec, sepiolit, obsažené v krápníkové hmotě. Nejzajímavějším minerálem se však vyjma všudypřítomného aragonitu ukázal hydromagnezit. Tento minerál vytvářel na tenkých aragonitových vláknech bílé koule o průměru až 2 cm. Zvláštní bylo to, že hydromagnezit byl měkký jako tvaroh a při zmáčknutí se z něho dala "ždímat" voda.

Ještě mnoho dalších mineralogických zajímavostí přinesl elektronový paprsek mikrosondy pronikající hluboko do struktury krápníkového těla. Odborníky však nejvíce šokovalo množství krápníkové výzdoby. Aragonitové výzdoby je totiž zhruba 1360krát více než ve světoznámé Ochtinské aragonitové jeskyni. Aragonit pokrývá 30 000 m² stropu a 6000 m² podlahy obrovského dómu a je to největší plocha aragonitu, která byla dosud objevena. "Česká" jeskyně na Novém Zélandu se tím stává největší aragonitovou jeskyní světa.


Snem každého jeskyňáře je objevit jeskyni, kde by se nemusel plazit v blátě, jenom by stále šel do neznáma, sestupoval stále hloub a hloub po cestě, kde dosud nestála lidská noha, a jen obdivoval neobyčejnou krápníkovou výzdobu. Českým jeskyňářům se tento sen beze zbytku splnil v Bohemii.
prosinec 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group