ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

LEDOVÝ HOTEL

 

Daleko za polárním kruhem ve švédské vesnici Jukkasjärvi začínají právě teď v říjnu recyklovat jeden hotel. Jde totiž o stavbu z ledu a sněhu, která každé jaro roztaje. Icehotel, největší iglú na světě, má 63 pokojů, 16 apartmánů, ledovou galerii, bar, kinosál i svatební kapli a ročně v něm přespí na 16 tisíc osob.

Na stavbu se spotřebuje 30 tisíc tun přírodního i umělého sněhu. Ten je sněhovými děly ládován do speciálních železných forem. Hned jakmile sníh zmrzne, formy se odstraní a použijí na vybudování pokoje. V prosinci, kdy je za polárním kruhem neustálá tma, je hlavní budova už hotová a začínají práce na interiéru. Veškeré vnitřní vybavení - okna, dveře, sloupy, stoly, křesla, lampy a sochy, dokonce i bar včetně sklenic - se vyrábí ze 3,5 tisíce tun křišťálově čistého ledu z nedaleké řeky Torneälven. Ohromné ledové kvádry z řeky vyřezali už v březnu a doteď je skladovali v tzv. Icehotel Artcenter, hale o rozloze 1500 m2, fungující během léta jako lednice.
Zatímco venku klesají noční teploty během zimy až na minus 40 stupňů Celsia, uvnitř hotelu je kolem minus 5 stupňů. Hotelová obsluha se však o pohodlí hostů postará. Půjčí jim speciální spací pytle s bavlněnou vložkou, ve kterých lze přespat jen ve spodním prádle a čepici, a také ohlídá ostatní svršky, které by do rána byly jako kus ledu. Zmrzlíkům doporučují před vyspáním navštívit zdejší Absolut Icebar. Nocování na ledovém hranolu s dřevěnou deskou pokrytou matracemi, polštáři a pravými sobími kožešinami, kdy neobyčejnost okamžiku doplňuje svit svíček a absolutní ticho (masivní stěny dokonale pohlcují okolní zvuky), patří k jedinečným zážitkům.
V hotelu je každý pokoj jiný, většina jednoduchých dvoulůžkových. Za příplatek se však v apartmánu můžete těšit pohledem na umělecké ledové skulptury, např. nad vaším spánkem může bdít ledový sob, Buddha nebo třeba i zmrzlý Tutanchamón. Ráno vás ze sna probudí laponská ledová královna s horkým brusinkovým drinkem. Po takto strávené noci přijde vhod horká sauna s ochlazením - jak jinak - v řece s dírou v ledu.
Po více než deseti letech zkušeností se z Icehotelu podařilo udělat výhodný exportní artikl. Kopie ledového hotelu dnes najdete třeba na severozápadě USA nebo v kanadském Quebecu. Uskladněné jeden a půl tuny těžké hrubé ledové bloky z Icehotel „Art centra“ se využívají pro stavbu soch a ledových barů kdekoli na světě. Vývoz ledu se podílí na obratu firmy Icehotel plnými 20 procenty. Ledové bary se už ocitly třeba v Aténách, na plážích v Singapuru, Tel Avivu i uprostřed vyprahlé Sahary. „Nic není nemožné, když pracujete s tímto třpytivě nádherným švédským ledem z řeky Torneälven,“ tvrdí lidé z firmy. Na důkaz svých slov pak každou zimu už od roku 1989 postaví ve vesnici Jukkasjärvi nový unikátní Icehotel.
říjen 2003
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group