ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

RUDÉ BALI

Indonéský ostrov Bali ovládla rudá barva. Důvodem není nástup komunistů v této baště hinduismu, ale demonstrace stoupenců PDI - politické strany reprezentované Megawati, dcerou prvního indonéského prezidenta Sukarna. Na Sukarna se tu vzpomíná v dobrém, a proto i politické uskupení jeho dcery vzbuzuje naděje na lepší budoucnost.

NEKLIDNÝ OSTROV


Fascinující atmosféra volebního boje.
To, čeho byli turisté v minulých dnech na Bali svědky, bylo doslova šokující. Nadšení mladých sympatizantů v předzvěsti očekávaných politických změn neznalo mezí. Politické mítinky, nadšené konvoje motorek, na kterých se jezdilo i po pěti, auta doslova obležená demonstranty, "prodejny" agitačního materiálu rozloženého jen tak na chodníku či pod palmou. Fascinující atmosféra, kterou by ani turista, ani reportér na "ostrově bohů" skutečně nečekal.

V letošní neklidné politické situaci dalo o sobě vědět v různých oblastech rozlehlé Indonésie mnoho stran a názorových proudů, avšak PDI, zejména Megawati Sukarno Putri, boduje v předvolebním boji nejviditelněji. Právě na ostrově Bali má tato bojovnice za změnu politického systému směrem k demokratizaci největší podporu. Nebylo snad Balijce, který by na mě nevolal: "Pro Mega!", "I like Mega!" V soukromí téměř všichni vyjadřovali přesvědčení, že v květnových volbách získá jejich "Mega" na Bali minimálně 95 % hlasů. Ať už politický boj v Indonésii dopadne jakkoli, poznání této fascinující atmosféry mě opět utvrdilo v názoru, že Balijci jsou pro svou víru, oddanost a zanícení velkým vzorem.

A proč vlastně Bali ovládla rudá barva? Protože červená je barvou hinduistů, kteří tvoří převážnou většinu obyvatelstva tohoto ostrova, a symbolizuje sílu reprezentovanou Brahmou - hinduistickým stvořitelem.
únor 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group