ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

TAJEMNÝ VODNÍ BŮŽEK

Když byl poprvé objeven v 17. století, vědci věřili, že je to mládě draka. Proteus je obojživelník z čeledi Proteidae. Čeleď má dvě větve, přičemž v jedné z nich je Proteus Anguinus jediným druhem. Žije v podzemních krasových vodách ve vápencových územích od Slovinska po Hercegovinu.

 


proteus

 

Dosahuje reprodukčního věku ještě v larválním stavu mezi 14. a 18. rokem. Tento jev, stejně jako dlouhověkost - věří se, že může žít 100 let - zůstává dosud nevysvětlen moderní vědou. Dokonale přizpůsoben absolutní tmě, nepotřebuje živočich oči, které zakrněly a jsou pokryté kůží. K pohybu 25 cm dlouhého tělo pomáhá dlouhý zploštělý ocas, který mu vynesl název "úhořový proteus".

 

Může se pohybovat i po zemi, k čemuž používá nohou, které mají buď tři (přední nohy) nebo dva (zadní nohy) prstovité výběžky. Potravou protea jsou malí korýši a hmyz. Počet žijících proteů je obtížné odhadnout, protože žijí v nepřístupném prostředí. Sameček se velmi málo liší od samičky. Dosud nikomu se nepodařilo pozorovat a zachytit rozplozovací fázi v jejich přírodním prostředí.Proteus vydrží extrémní hladovění a existuje jedinec, který je chován dvanáct let a nebere po tu dobu potravu. Experiment s ním stále pokračuje.

 

V roce 1986 byl nalezen pár odlišně formovaných černých jedinců, vypláchnutých velkou vodou z nepřístupné jeskyně. Způsobili zmatek v existujících teoriích. Až dodnes nenašli vědci odpověď...Proteus je extrémně citlivý na znečištění vody a jeho výskyt je tedy dobrým vodítkem pro ekology a ochránce přírody.Živočich je velmi striktně chráněn a jeho podoba byla vryta do nové slovinské mince.
 
Září 1996

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group