ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SOUVISÍ ČESKÉ POVODNĚ S AMERICKÝMI HURIKÁNY?

 

Rozhovor s RNDr. Milanem Šálkem


Projevil se "Hošík", jev El Nin~o, nějakým způsobem na severní polokouli? Pocítili jsme i my díky El Nin~u výraznější změny v počasí?

Myslím si, že ano, protože v současných dvou, třech letech máme podstatně větší srážky, než na jaké jsme byli zvyklí. Třeba loňské a letošní povodně.

Pohled z vrtulníků na zatopenou Olomouc, 10. 7. 1997.
Změny počasí nastaly. Zůstává otázka, zda byly způsobené El Nin~em.

Je jasné, že El Nin~o ovlivňuje počasí na obou amerických kontinentech, a protože atmosféra už dávno zná to, co dnešní filozofové nazývají globalizací, tak všechno, co se děje u břehů Amerik, se skutečně může odrazit i v počasí na evropském kontinentu.

Takže závěr: není vyloučeno, že změna rázu počasí v posledních letech v Evropě byla způsobena efektem El Nin~o, ale pokud nastala, tak to bylo působení pouze nepřímé a velmi obtížně dokazatelné.

Co když jsou ale tyto změny velké a byly by docela dobře měřitelné, a tedy prokazatelné, kdyby speciálně v Evropě nebyly dávány do jednoho pytle s vlivy lidské činnosti na atmosféru?

Já bych si vypomohl příkladem. Mám bazén, do kterého ze dvou neznámých zdrojů přitéká teplejší voda. Jak mám poznat, který přítok se podílí víc a o kolik na vzrůstu teploty vody v bazénu? Pokud neznám přesně přítok z každého zdroje, tak to zjistit nemohu, a úplně stejné je to v atmosféře. Víme, že se otepluje asi o 0,5 stupňů Celsia za posledních sto let. Je zde ale otázkou, kolik z toho je způsobeno lidskou činností.

Stejně těžké je oddělit vliv El Nin~a na dynamiku atmosféry od změn vyvolaných člověkem. A pořád nevíme, jestli to jednou vůbec půjde úplně prozkoumat a vysvětlit.

Sotva vychladlo El Nin~o, už se začalo hovořit o studené souputnici hošíka - děvčátku La Nin~i. Dokáže i ta ovlivnit počasí u nás?

To by byly jen velké spekulace. Vůbec, tady se teprve jedná o předpovědi, jestli La Nin~a skutečně přijde. Samozřejmě pokud by přišla, tak její vliv na Evropu by byl opět pouze zprostředkovaný. Navíc má La Nin~a menší projevy v konkrétním počasí i na americkém kontinentě a... a jsme opět na poli pouhých dohadů.

Když ne El Nin~o a La Nin~a, tak jakých změn bychom se my Evropané měli obávat?

Změny směrů mořských proudů, protože pokud by k tomu došlo, tak by se evropské počasí opravdu výrazně změnilo. Dnes už se objevují odborné spekulace o tom, proč a jak ke změně Golfského proudu může dojít, a některé teorie uvádějí, že se tak může stát právě v důsledku globálních změn v atmosféře.

RNDr. Milan Šálek, * 1964, Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno, zabývá se aplikacemi numerických modelů v krátkodobých předpovědích počasí a detekcí a předpovědí srážek.
leden 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group