ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ZNOVUZROZENÍ KORÁNU

Nejstarší korán byl napsán před 1400 lety a svými rozměry je také největším koránem na světě. Prastaré dílo, které má 1400 stran, je uloženo v mešitě El-Hussein v Káhiře. Prošlo náročnou restaurací, na níž se podílel Mohamed Seif el-Shazli. Práci považoval za svou povinnost zbožného muslima, proto za ni nepožadoval žádnou odměnu.

. . . . .Pravost svaté knihy prokázala káhirská univerzita s použitím metody měření obsahu radioaktivního uhlíku. Svatá kniha je 70 cm dlouhá, 60 cm široká, 40 cm tlustá a její hmotnost se odhaduje na 10 kg. Je tedy také největším koránem na světě. Napsal ji žák proroka Mohameda Osman Ibn el-Affan a její zvláštností je, že byla napsána arabsky bez interpunkce a přízvuků. Z tohoto důvodu ji mohou číst bez větších potíží jen ti, kteří znají jednotlivé súry nazpaměť. Súr, či kapitol, je 114 a každá má 3 až 186 veršů.

Jedná se o sbírku božích zjevení k proroku Mohamedovi. V oněch dnech prorok Mohamed mluvil ke svým učedníkům, kteří si dělali poznámky na listy stromů, zvířecí kůže či na kameny. Poznámky po prorokově smrti sebral jeho žák Abu Bakr a předal Osmanovi Ibn el-Affanovi, který z nich sestavil knihu - korán. Tuto verzi přijali muslimové po celém světě. Podle této knihy vznikly později všechny kopie koránu.Další pokračovatelé vytvořili tři kompilace koránu a ty se rozšířily po arabském světě. Až do minulého století se nejstarší korán nacházel v Saudské Arábii. Potom byl odeslán do Egypta, kde nakonec skončil v mešitě El-Hussein v Káhiře. Prostředí, ve kterém se kniha nacházela, a v neposlední řadě také hmyz přispěly k jejímu značnému poškození.

V roce 1991 požádala fakulta starověkých památek káhirské univerzity Mohameda Seifa el-Shazli, aby se ujal restaurování knihy. Původně byla napsána na gazelí kůži s použitím přírodního inkoustu. El-Shazli prozkoumal jeden list po druhém, odstranil z nich červy a hnízda hmyzu, vysušil je, skalpelem odstranil poškozená místa a otvory nahradil papírem, jehož složení je el-Shazliovým tajemstvím. Písma se ale nedotýkal, a pokud zmizelo, nenahrazoval ho. Proto cizinci již nemohou některým súrám porozumět. Jako celek byla kniha ošetřena přípravkem proti hmyzu a desky nahrazeny novými, zhotovenými z přírodní kůže. Původně byl korán opatřen jakýmsi obalem z kůže a dřeva, vyrobeným asi před 500 lety. I ten musel být ošetřen.

Když restaurátorské práce skončily, byla první kniha islámu uložena do skleněné vitríny v mešitě El-Hussein. Zblízka ji mohou spatřit jen oficiální hosté. Věřící, modlící se ve velkém sále mešity, ji vidí za skleněnými dveřmi...

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group