ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ZÁHADA V BUŠI

 

Zříceniny jsou vším, co zbylo po jedné z nejbohatších civilizací na jih od Sahary. Evropští kolonizátoři je připisovali králi Šalomounovi a královně ze Sáby. Afričtí "barbaři" přeci nemohli vytvořit něco takového...


Velké Zimbabwe obklopují záhady už od doby, kdy o něm, pět let před objevením Ameriky, uslyšeli jako první Evropané Portugalci. V lodním deníku stojí: "Za touto zemí se v hloubi kontinentů rozkládá ohromné království a uprostřed nesmírně bohatého kraje zlatých dolů stojí obrovská pevnost postavená z kamenů neobyčejných rozměrů, a to bez vápna nebo jiné látky, která by je držela pohromadě."

Žulové město vzniklo postupně od dvanáctého do konce čtrnáctého století našeho letopočtu. Nejprve vyrostly stavby na kopci a později opevněné město v údolí. A způsob? Pod bloky kamenů se zapálil oheň, a když se rozpálily, polili je studenou vodou. Výsledkem byly tlusté desky, z nichž se na sucho stavělo.

Zříceniny představují jen srdce města obehnaného mohutnou zdí. V době největšího rozkvětu tu totiž podle archeologických nálezů žilo asi patnáct tisíc lidí v okruhu sedmi kilometrů od hranic pevnosti. Okolo roku 1600 ale sebevědomá civilizace z neznámých důvodů zanikla. Velké Zimbabwe tak zůstalo navždy opuštěné.
září 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group