ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

BAREVNÝ SVĚT JIŘÍHO KOLBABY

VODOPÁD TRAFALGAR, DOMINIKA
Svěží zeleň, krása a vůně džungle mě opět nadchly. Dosud nikdy jsem neviděl na malém ostrově tak hlubokou a hustou vegetaci. V ostrém horském terénu je deštný les jen těžko prostupný.

 

 

 

 

 

OSTROV LA DIGUE, SEYCHELY
Dlouho jsem hledal, než jsem našel neobvyklý záběr z divokého vnitrozemí na vlídné mělčiny s teplou klidnou vodou.

 

 

 

 

 

 

 

VODOPÁD IGUACU, BRAZÍLIE
Ve vodní tříšti řeky Paraná jsem fotil v pozdním odpoledni. Rozlehlost, rychlost a mohutnost vodopádu Iguacu mě ohromily a já se cítil slavnostně.

 

 

 

 

 

 

 

OHŇOVÁ ZEMĚ, ARGENTINA
Jih Ameriky - Ohňová země - je drsnou krajinou pro dobrodruhy. Při fotografování jsem se chvěl zimou, ale hlavně vzrušením z neobyčejné přírodní krásy.

 

 

 

 

 

 

 

TERASOVITÁ POLÍČKA, BALI - INDONÉSIE
Po tisíc let budovali domorodí zemědělci terasovitá rýžová políčka. Důmyslný zavlažovací systém využívá vodu z hor.

 

 

 

 

 

 

 

NAMIB NAUKLUFT PARK, NAMIBIE
Právě tady si vždy uvědomuji nezměrnou sílu přírody i času. Stovky let je písek unášen vytrvalým větrem, a kam dopadne, tam zvolna hubí všechno živé. Postupně všechny stromy ustoupí.

 

 

 

 

 

PRŮLIV LE-MAIRE, ANTARKTIDA
Kontinent věčného ledu změnil můj život. Cítil jsem se jako vyvolený, jemuž bylo umožněno vstoupit do ráje. Bůh věnoval tento kontinent milionům tučňáků, tuleňů, velryb a lachtanů. Přijali mě skvěle. Téměř jsem nedýchal a závěrkou aparátu rušil to majestátní ticho co nejméně.

 

 

 

CHICHICASTENANGO, GUATEMALA
Při výročním trhu okolo Chrámu svatého Tomáše bylo vše tak magické. Připadal jsem si jako v devatenáctém století nebo v nějakém filmu. Ranní mlhy, vůně kadidla, ovoce a zeleniny, ale hlavně zářivě barevné oblečení žen, to vše bylo nezapomenutelné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TURMI, ETIOPIE
V jihozápadní Etiopii žije bizarní národ Hamarů. Zejména ženy se oblékají a zdobí tak, že návštěvník ustrne. Typické pro hamarské ženy jsou spletené pramínky vlasů potřené máslem s červenohnědou hlinkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RIO DE JANEIRO, BRAZÍLIE
Návštěva města plného rytmů, násilí a sexu je nezapomenutelná. Ať jsem byl kdekoliv, cítil jsem permanentní dohled Ježíše Krista z hory Corcovado. Při večerech mezi karnevalovými tanečnicemi však diskrétně
přimhouřil oči...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POUŠŤ SOSSUSVLEI, NAMIBIE
Mohu místopřísežně prohlásit, že nejšťastnější jsem v pouštích. tvůrčí napětí cítím za každou další dunou. Tolik překvapivých detailů i celků nenajde fotograf jen tak někde. Nepřízeň prostředí je dokonale nahrazena „silnými“ kompozicemi.

 

 

 

 

 

DEMÄNOVSKÁ DOLINA, SLOVENSKO
Romantické výlety po Slovensku absolvuji vždy se svými přáteli. Všichni fotografujeme, a tak je naše tvorba skutečným lovem o „nejlepší kusy“.

 

 

 

 

 

 

 

AKUREYRI, ISLAND
Ostrov chladu, větru a tmy. Přesto jsem se při toulkách po kamenitých pláních a ledovcových jazycích cítil neobyčejně šťastně. Dotýkal jsem se panenské přírody a dychtivě fotografoval ztemnělou krajinu.

 

 

 

 

 

VINNÉ SKLEPY GONZALES V JEREZU, ŠPANĚLSKO
Návštěva prastarého rodinného vinného sklepa byla pro mě velkým zážitkem. Rozlehlé sklepení skrývá v tmavých koutech podzemních katakomb skutečné poklady.

 

 

 

 

 

NÁRODNÍ PARK MAGO, ETIOPIE
V jedné ze zákrut řeky Omo, skutečné kolébky lidstva, žije nepočetný národ karo. dosud téměř nebyl zasažen civilizací. Dívky z tohoto kmene si propichují spodní ret hřebíkem.

 

 

 

 

 

JEZERO AWASA, ETIOPIE
Časné ráno jsem trávil mezi rybáři. Nesmělý východ slunce ozářil četné loďky chudých a pracovitých domorodců. Svoje úlovky prodávali přímo na břehu jezera. Malí chlapci si přivydělávali - pomocí zubů připravovali rybí filety.

 

 

 

 

 

 


JIŘÍ KOLBABA
Narodil se 15. dubna 1957 v Brně, kde také žije. Do začátku devadesátých let pracoval v reklamě a marketingu, poté začal cestovat. Za deset let navštívil více než sto zemí na šesti kontinentech planety. Posledních několik let vozí ze svých cest fotografie přírody a lidských tváří. Pořádá velké množství besed a diashow a výstavy fotografií v Česku i zahraničí. Přispívá do tisku, vystupuje v rádiích a televizích. Rád se potápí, čte o světě, ale hlavně miluje svobodu. Jeho oblíbencem je James Cook.
 
říjen 2003

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group