ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

BUDDHISTICKÁ SVATYNĚ

 

Ve středu Jávy, 42 km od města Yogyakarta, leží na pahorku buddhistický chrám. Byl postaven v 8. století dynastií Sailendra. Přes padesát tisíc krychlových metrů andezitu (kolem jednoho milionu bloků!), pečlivě opracovaných, bylo bez použití malty či jiného spojovacího materiálu navršeno do šesti poschodí, tří kruhových teras a centrální stúpy. Výška stavby činí 43 metrů a při pohledu shora připomíná lotos, posvátný květ Buddhy. Stěny jednotlivých poschodí jsou vyzdobeny reliéfy zobrazujícími 1460 scén z Buddhova života. Na třech terasách sedí 72 soch Buddhy s rozličnými gesty a pozicemi rukou. Všechny jsou ukryty v kamenných stúpách ve tvaru zvonu. Největší stúpa ukrývající největšího Buddhu stojí na samém vrcholu.

buddhistická svatyně

 

Až do roku 1814 neměli Evropané o existenci chrámu ani ponětí. Krátce po dokončení byl totiž erupcí nedalekého vulkánu poničen a zasypán sopečným popelem. Bujná tropická vegetace pak vše zakryla na více než tisíc let. Na počátku tohoto století byl chrám Holanďany opraven, ale v šedesátých letech byla již stabilita celého objektu natolik narušena, že bylo v roce 1975 rozhodnuto o záchranné akci. Po sedm let byla svatyně rozebírána, jednotlivé kvádry číslovány, restaurovány a poté opět skládány.

. . . . .

 

Dnes je označován za největší buddhistický chrám na světě a také za největší monument jižní polokoule. Víte jak se jmenuje?
 
Květen 1997

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group