ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MALLORCA

Největší ostrov Baleárských ostrovů Mallorca je starý přibližně patnáct milionů let. Od Iberského poloostrova ho vytěsnil africký kontinent, který se přibližoval k Evropě. Ostrov Mallorca, umístěný ve středu západního Středomoří, přitahuje v současnosti zejména turisty, ale dříve lákal spíše dobyvatele, osadníky a piráty, kteří zanechali své stopy nejen v kultuře a dějinách země, ale především v charakteru a vzhledu dnešních Mallorčanů.


Mallorca
Féničanům a Řekům vděčí za milostný vztah k penězům. Římané při nesli věnem olivy, vinnou révu a latinu. Stavěli města, tržiště, silnice a většina z nich se dochovala dodnes. Arabové římské novinky zdokonalili ještě o stupeň a přidali k nim ty své. Arabské číslice, astronomii, medicínu a zahradnictví. Na důležitou součást svého věna ovšem jednotlivé národy, které na Mallorcu zavítaly, zapomněly. Na palmu. Ta se na ostrově objevila až v polovině 19. století, když se zakládaly promenády a postupně se začal rozvíjet turistický ruch. Vykořisťovatele a nezvané návště vníky postupně vystřídali malíři, spisovatalé a intelektuálové a na malý kousek pevniny ve Středomoří se obrátil svět. Mallorčané si zanedlouho uvědomili, že nově příchozím mohou nabídnout rozměrný fond svých pláží. V roce 1923 ale podléhalo slunění na vyhřátém písku přísným zásadám. Pláž byla rozdělena na mužskou, dámskou, a dokonce zvířecí část. Teprve odvážné Angličanky a Američanky toto dnes již směšné pravidlo bojkotovaly a společné opalování se stalo zcela běžným. Mallorca dnes nabízí kolem dvou stovek pláží, zátoky, lemované útesy, a malé fjordy s bílým pískem. Kdy je nejpříhodnější Mallorcu navštívit? Kdo touží polehávat na plážích a užívat si moře, měl by přijet v době letních prázdnin. Ten, kdo oželí vodní hrátky a pohledy na spoře oděné turistky, a dá přednost spíše poznání ostrova za hranicí turistických vyhledávaných míst, může přicestovat kdykoliv. Fakt, že Mallorca leží v příznivém podnebním pásmu, zaručuje až 3000 hodin slunečního svitu ročně. Sportovního a kulturního vyžití na bízí ostrov nespočet, ale jediný typ za všechny. S ponorkou Nemo můžete klesnout 20 metrů pod hladinu moře, a při obeplouvání ostrova Illa del Sec tak pozorovat podmořský život, potápěče krmící ryby či vrak dánské rybářské lodi. Po 45minutové plavbě, pokud se vynoříte, obdržíte diplom s údajem o hloubce ponoření apod.

 

A několik rad na závěr. Nepropadejte falešné naději na zisk většího počtu peněz při hře trile, u nás známé jako skořápky, stejně nevyhrajete. V případě, že se rozhodnete pro návštěvu baru či restaurace, nikdy si nesedejte ke stolu, kde už někdo sedí, i kdyby tam bylo třeba pět volných míst. Místní jsou na tuto troufalost obzvlášť hákliví.
květen 1998
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group