ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ALBEROBELLO

ALBEROBELLOJednu z unikátních podob italského venkova je možno spatřit v Puglii. Nedaleko přístavu Bari se nachází oblast Zona dei Trulli, která je spojena se zvláštním typem architektury, diametrálně odlišným od všeho kolem. Návštěvník si připadá, jako by se ocitl někde v Africe nebo ve světě Tolkienových příběhů.

. . . . .Hned při vstupu do této zóny upoutá každého bizarní malebnost červených políček osázených povětšině olivovníky. Každé políčko je korunováno nádhernou kamennou nebo čistě bílou kuželovitou střechou, zakončenou lucernou. Tyto zvláštní stavbičky vznikly za starých časů a staví se v nezměněné podobě dodnes. Jelikož příroda nikdy místním domorodcům neposkytovala dostatek kvalitního dřeva ke stavbě jejich příbytků, museli se spokojit pouze s kamením. Dokázali však tohoto nedostatku mistrně a vtipně využít . Naučili se konstruovat kopuli, kterou sestavovali z velkého množství plochých kamenů, vykopaných na poli. Kamení bylo hodně, a tak si mohli obyvatelé dovolit tlusté zdi i střechy, což uchovává v této sluncem rozpálené krajině tolik potřebný chlad v místnostech. Většina příbytků se skládá z několika místností, takže většina domků má několik cylindrických střech. Stejnou konstrukci má i kostel v hlavním městě oblasti Alberobello.
Tento živý skanzen stojí za zhlédnutí.

Napsal a vyfotografoval Jiří Černický
powered by contentmap

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group