ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MĚSTO VÝJIMKA

Damán a Diu jsou výjimky. Leží uprostřed indického státu Gudžarát, ale jsou to kolonie centrálně spravované z hlavního města Dillí. Leží uprostřed abstinentské země s prohibičním zákonem, ale pije se v nich alkohol přímo povinně. Leží uprostřed světa hindů, muslimů a sikhů, a přitom tu najdete pyšné křesťanské kostelíky s křížkem, který ční ještě o kus výše než kokosové palmy.

DÁLNICÍ V PROTISMĚRU

Vyrazili jsme na cestu z Jaisalmeru do Damánu, která měla trvat 26 hodin, v půl šesté odpoledne. Dvě protichůdné síly, které se tlačí zároveň dovnitř i ven, vás málem odradí od cestování vůbec, ale pak sám průvodčí přišel s tím, že pro nás má dvě volná místa. A to v uličce stáli lidé na pytlech zrní. Následovala noční jízda prostředkem silnice - jenom když se proti vám objeví světla, stočí se to ke krajnici a samozřejmě nezapomenout troubit. První přestávka po dvou hodinách trvá třicet minut a pak s e to opakuje až do rána ve stejných intervalech. S východem slunce přestupujeme v Ahmadabádu na cestu do Suratu po proslulé bombajské dálnici. Požitku z rychlé jízdy vás zbavují nabourané vraky autobusů a nákladních vozů, které co kilometr lemují silnici jako připomínka nepovedených myšek, které naši řidiči praktikují pilně jako piloti formule 1 na závodní dráze. Když nám velvyslanec vyprávěl, jak jsou Indové schopni vjet na dálnici do protisměru, nevěřili jsme, dokud jsme to neviděli na vlastní oči vyšší střední třídě a ti lidé, co sedí pod ním, si vydělávají desetkrát míň.

ALKOHOLICKÝ RÁJ

To, že jsou Damán a Diu výjimka, mají na svědomí Portugalci, kteří to tu před staletími osídlili, a pak vláda, která se rozhodla z míst na obou stranách Arabského moře udělat jakési indické Las Vegas. Snad nic jiného než alkohol tu ani nemá smysl nakupovat. Má to ten zvláštní háček, že z této kolonie se nesmí žádný alkohol vyvážet, takže všechno, co nakoupíte, musíte na místě i zkonzumovat. A to je základní charakteristika městečka, které vypadá, nebo by spíš mohlo vypadat, jako indické Saint Tropez oa a smí konzumovat jen v Damánu, jak je napsáno na etiketě, prostě alkoholický ráj. Však také přes týden zejí podniky prázdnotou a až o víkendu se zaplní hlavně bohatšími lidmi z nedaleké Bombaje, kteří se přijedou prostě opít.

NEJVĚTŠÍ ZÁCHOD SVĚTA

Výletní městečko Damán není na rozdíl od známějších Diu nebo Goy plné evropských turistů z toho prostého důvodu, že jsou tu špinavé pláže. Abyste si nemysleli něco o fouňovství reportérů Koktejlu nebo autorů turistického průvodce Lonely Planet, "špinavé" je velmi eufemistický výraz pro několikametrovou pláž proměněnou v obrovskou latrínu. Na písku v pravidelných rozestupech "tiše spí hnědí hadi", jak zpívá YoYo-Band. Chůze po mořském břehu tak připomíná kličkování minovým polem, abyste na něco nešlápli, a jen slabou útěchou je, že až přijde příliv, všechno to nadělení spláchne. Místní prostě nemají doma záchody a snad je ani nechtějí. Zajdou si k moři, dřepnou na bobek, meditují při pohledu na vlny a později jejich nadělení spláchne oceán.

Damán má dvě pláže - tu turistickou jménem Devka Beach, která je posetá drahými turistickými hotýlky a restauracemi, kde si můžete dopřát "dary moře", což jsou prawns (garnáty) a ryby, připomínající svým tvarem akvarijní rybky cichlidy, a samozřejmě levný alkohol. Další pláž Jojor na druhé straně města je o něco málo čistší, ale zase tu kromě přístavu a staré rozpadlé pevnosti není nic. Potkali jsme tu volební rikšu s indickou vlajkou, ve které šestiletá holčička do megafonu horovala pro svého kandi dáta.


Kus od pláže, kde je voda tak mělká, že ujdete 200 metrů, a pořád je vám po kolena, jsme narazili na bahenní kolonii. Muži kladli sítě a ženy stavěly jakési hráze, měly sukně vyhrnuté až nad pás a zapadaly až po sukně do bahna. Poprvé v životě jsem viděl, jak mají Indky štíhlá stehna, ale už z dálky mě vždy hnaly. Potíž byla v tom, že v bahně přede mnou nemohly utéct, ale i já jsem se k nim dokázal přibližovat jenom rychlostí, kterou dokážete vytáhnout nohu z mlaskajícího betonu a zase ji o kus dál zabořit.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group