ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

BORA-BORA - RÁJ NA ZEMI

 

Maeva manava - Buďte vítáni" v říši pohádkové krásy a civilizací netknuté přírody ve Francouzské Polynésii. Buďte vítáni na ostrově Bora-Bora.


Zátoka u hlavního města Vaitape, v pozadí se tyčí hory Mt. Otamatu a Mt. Pahia.

Už název Bora-Bora, což znamená "nejdříve narozený", naznačuje důležitost ostrova v polynéské mytologii. Je to vlastně nejdůležitější ostrov, hned po posvátném kousku pevniny Raiatea, ležícím v sousedství Bora-Bory. Před mnoha a mnoha lety poslal legendami opředený Hiro, král Raiatei, svého syna Ohatatamu vládnout na Bora-Boru. Zanedlouho si bojovní obyvatelé tohoto ostrova podmanili téměř všechny ze Společenských ostrovů v Polynésii. Tolik dávná historie.

Dnešní Francouzská Polynésie se rozkládá na 130 většinou malých ostrovech, pouze šest z nich je větších než sto čtverečních kilometrů. Teplo, ale také značné vlhko činí z ostrova věčně rozkvetlou zahradu plnou pestrobarevných květů ibišků nebo sněhobílých tiare (Gardenia taitensis), používaných ve směsi s kokosovým olejem v kosmetice.

Sopečná činnost dala vzniknout ostrovu, horám (nejvyšší je Mt. Otemanu, 727 m n. m.) i atolu, který se vytvořil na okrajích původního kráteru. Je to asi stometrový pás barvami hrající korálové země, hemží se desítkami druhů korálových rybek, rejnoky, želvami a dokonce i žraloky. Nebezpečí nehrozí, protože nebezpeční živočichové jsou zadržováni podmořskými sítěmi zajišťujícími bezpečí v takzvaných "lagunáriích" - mělčích zálivech přímo předurčených ke koupání. A všechny zážitky z Bora-Bory můžete zapíjet místním koktejlem maitai, který se vyrábí z hnědého a bílého rumu, ananasu, granátového a citronového džusu a kokosového likéru.
duben 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group