ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

PO STOPÁCH RUDÉHO GENTLEMANA

 

Možná si vzpomenete na pohádkově krásné scény z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, které se natáčely v malebném prostředí modrozelených jezírek a stříbrných vodopádů pod azurovým nebem. I vy jste určitě zatoužili být na chvíli Vinnetouem nebo některým z jeho přátel na život a na smrt a prožít pár nádherných chvil v romantické přírodě Chorvatska v okolí Plitvických jezer.


Území Plitvických jezer, vyhlášené roku 1949 za národní park, patří od roku 1979 pod patronaci UNESCO. Jezera se rozkládají na ploše zhruba 19 462 ha a tvoří je nepřeberné množství říček, malých jezírek s krystalicky modrozelenou vodou, tiše šumících kaskád a hučících vodopádů, z nichž největší se jmenuje Veliký slap a měří 78 metrů. Okolí tvoří listnaté a jehličnaté stromy, lesy mají díky minimálním zásahům charakteristické prvky pralesa. Žije v nich mnoho zvířat, jako zajíci, ještěrky, divoké kočky, kachny, husy, lišky, ale také vlci, srnky, divoká prasata a dokonce i medvědi. Husté zalesnění a časté spršky z vodopádů ochlazují ovzduší, není proto od věci vybavit se na návštěvu z teplejšího pobřeží Jadranu alespoň trochu silnějšími svršky.


Turisté, kteří se do této části Chorvatska vydávají ze všech koutů světa, dávají většinou přednost projížďce lodí a malými prosklenými autobusy. Samozřejmě se lze po malebných pěšinkách procházet také pěšky a mít ten pravý kontakt se zdejší nádhernou a neporušenou přírodou. Voda i okolní příroda se zde záměrně udržují v původním stavu, o čemž svědčí spousta přirozeně odumřelých stromů na dně jezírek. Budete-li se zde chovat potichu, odměnou vám bude pohled na množství slunící se zvěře a malých i velkých ryb přímo u vodní hladiny. Určitě si i vy vydechnete v místech, kde "rudý gentleman" zpečetil krví své bratrství s "bílým mužem" a spojil tak tímto činem dva zdánlivě nespojitelné světy.
září 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group