ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KEFALLONIÁ

Ostrov Kefalloniá leží v Jónském moři, západně od Patraského zálivu. Je snad nejzelenější ze všech řeckých ostrovů a představuje skutečný ráj.

Kefalloniá byla v historii velmi výhodným strategickým místem, a tak je tu celá řada zajímavých památek svědčících o vlivu jiných kultur, zejména Římanů a Benátčanů. V roce 1810 byl ostrov obsazen Angličany a v roce 1864 se Kefalloniá spojila s Řeckem.

Po občanské válce v roce 1953 se ostrov doslova vylidnil. Zůstalo tu jen 2000 obyvatel. Většina ostatních utekla k rejdařským společnostem do zahraničí. Ale postupně se sem vraceli a z našetřených peněz vystavěli mnoho krásných domů a apartmánů.


Cestovní ruch je tu zatím velmi málo rozvinutý, především proto, že obyvatelé svůj ostrov chrání před přílivem zahraničního kapitálu. Stavět tu mohou jen Řekové a na celém ostrově nenajdete stavbu, na které by se finančně podílel zahraniční partner. Peníze z cestovního ruchu tedy zůstávají na ostrově a slouží k tomu, aby se pomalu budovala další místa odpočinku pro zahraniční návštěvníky. A těch je tu zatím jako šafránu. Na rozdíl od olivovníků, které rostou prakticky všude.

Ze dřeva olivovníků se vyrábějí upomínkové předměty a z plodů olej, který je hodně tmavý. Olivy rostou ve výšce až 1600 metrů. Jen o něco níž se rodí znamenitá vinná odrůda Robola, jejíž hrozny se zpracovávají ve vinařském závodě stejného názvu.

Nedaleko od něj, v Agios Gerassimos, je nádherný klášter, zasvěcený svatému Gerassimovi. Žil sám na úpatí hor v malé jeskyni. Měl léčitelské schopnosti a byl velmi pracovitý. Aby mohli lidé osídlit planinu, našel v okolí kláštera vodu a sám vyhloubil čtyřicet studní. Jeho ostatky jsou dodnes velmi uctívány a je patronem tohoto kouzelného pohádkového ostrova.


Cestu reportérky zajistila cestovní kancelář CZECH TOUR CORFU Jablonec nad Nisou.
listopad 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group