ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

HORY A VODY KUEJ-LINU

Staré čínské rčení praví: "Hory a vody Kuej-linu jsou nejkrásnějším místem pod nebeskou bání." Tato pohádková krajina se rozprostírá na jihu Číny v provincii Kuang-si a město Kuej-lin je jejím významným centrem. Nejlépe však udělají ti, kteří se hned po příjezdu nechají odvézt do vesnice Jang-šuo. Krajina, do níž je vesnice zasazena, vypadá, jako by někdo na barevný ubrus naskládal cukrové homole různé velikosti. Krajem se táhne průzračně čistá řeka Liou-ťiang, na níž se zvolna pohybují vratké rybářské vory svázané z pěti kmenů bambusu.


Když padne noc, objeví se na řece pohyblivá světélka. Jsou to olejové lampičky připevněné na vory, které mají lákat ryby. Na voru balancuje rybář s velkým košem připraveným na úlovek a před vorem se lopotí jeho malé hejno kormoránů. Jedná se o prastarý jihočínský způsob lovení ryb. Spočívá v tom, že rybář namísto sebe nechá pracovat ptáky. Každý kormorán musí být speciálně vycvičen k tomu, aby plaval před rybářovým vorem a neopouštěl vymezenou trasu. K lovení ryb už pak žádný výcvik nepotřebuje. Žene ho hlad a vrozený instinkt. Ubozí kormoráni se potápějí střemhlav pod hladinu v naději, že co uloví, na tom si také náležitě pochutnají. Jenže netuší, že provázek, který jim rybář před plavbou uváže kolem krku, nedovolí žádné rybě projít jeho úzkým hrdlem. V okamžiku, kdy pták spokojeně polyká svůj úlovek, rybář ho za nohu vytáhne z vody, zmáčkne mu krk, a ryba končí v rybářově koši. Zákazníky na trhu ani nenapadne, že ryba, kterou si právě koupili, prošla už možná několikrát voletem hladového kormorána.

Ve dne vyjíždějí na lov rybáři, kteří mají kormorány vycvičené jiným způsobem. Zdržují se se svým vorem poblíž skalisek, kde jim hejno kormoránů jako smečka loveckých psů nahání ryby do houfů. Rybářům už pak jen stačí vylovit ryby do sítě. Chytání do sítě či na udici patří k tradičním způsobům obživy místních vesničanů, i když rybolov za pomoci kormoránů je dnes v oblastech jižní Číny na ústupu. Lidé se tu živí převážně zemědělstvím.

Veškerý život na vesnici se pak odehrává "na rýži": honí se po ní psi, ženy u plotu klábosí, stejně jako to dělají tetky v českých vesnicích. Jenže tady mají na hlavách slaměné klobouky a v rukou hrábě, jimiž rozhrabují sušící se rýži. Na trhu zde dostanete všechno od zeleniny až po živé slepice a psy. S čínskou zásadou pojídat všechny živočichy, jejichž páteř nemíří k nebi, jsme se už smířili, a dokonce jsme se nedávno sami v restauraci účastnili hadích hodů. Přesto však, když vidíme malé roztomilé ratlíky zavřené v klecích a o kousek dál jednoho z nich už pěkně opečeného na roštu, svírá se nám srdce...
březen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group