ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

OSTROV VĚČNÉHO JARA

 

Skalnaté pobřeží Madeiry není právě ideálním místem pro povalování se po plážích. Ty jsou tu totiž tvořené kamennými valouny. Ale ten, kdo hledá aktivní odpočinek ve snesitelném podnebí, si tady určitě přijde na své.


Ostrov věčného jara, jak se mu přezdívá, leží asi 700 km západně od Afriky. Jeho podnebí tomu napovídá. Průměrná teplota je v létě kolem 22 stupňů Celsia a v zimě se pohybuje kolem 16 stupňů. Madeira byla objevena v roce 1419 portugalskými mořeplavci a první osadníci se zde usídlili již v roce 1425. Na ostrově žil krátce po svém sňatku s Felipou Moniz de Perestrello, dcerou guvernéra z nedalekého ostrova Porto Santo, určitou dobu i Kryštof Kolumbus.

Vysoké strmé hory ostrova prudce vystupují z moře a až téměř k vrcholkům je pokrývají husté lesy. V jejich svazích je vybudováno přes dva tisíce kilometrů zavlažovacích kanálů - levadas, kolem nichž vedou stezky pro chodce. Návštěvníci se po nich mohou procházet v tichu přírody a ve stínu stromů a délku a náročnost túr si přizpůsobit dle věku a kondice. Ti fyzicky lépe vybavení mohou absolvovat některé z tras po vrcholcích nejvyšších hor, až třeba na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo, jejíž vrcholek leží 1861 metrů nad mořem.

Vyhlášená jsou madeirská vína. Jejich ochutnávání a popíjení je velkou společenskou událostí. Mnozí lidé přijíždí na ostrov často jen kvůli nim.

Vína jsou zde pěstována z bílých hroznů ve čtyřech odrůdách a není problém zakoupit láhve vína, které jsou staré mnoho desítek let. Ceny za tyto unikáty jsou ovšem astronomické.


 
květen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group