ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

GRÓNSKO - ŠPIČKA SVĚTA

Zářivá běloba pevninského ledovce, zeleň hor a fjordy s křišťálově čistou vodou. Malá údolí s pasoucími se stády ovcí a osadami, kde dodnes stojí zbytky obydlí z dávných dob Vikingů. To je "zelená země" - Grónsko.


Svou rozlohou 2 130 750 km² je největším ostrovem na světě. Jižní cíp s Narsarsuaqem a Narsaqem leží na stejné rovnoběžce jako norské Oslo.

Většina návštěvníků míří na jeho jižní část, jmenovitě do Narsarsuaqu, což v překladu znamená "velká planina". Američané tu za druhé světové války vybudovali leteckou základnu, později přeměněnou na mezinárodní letiště. Odsud je už blízko k pevninskému ledovci. Ten pokrývá 1 833 900 km² pevniny a je v průměru 2300 m silný.

Původní obyvatelé pevniny jsou Eskymáci, kteří do Grónska přišli v době 4000 let př. n. l. Okolo 10. stol. n. l. si jižní Grónsko oblíbili i Vikingové. Dali mu název Greenland. Zelená země. Název, který použil poprvé Erik Rudý, měl podle pověstí přilákat nové osadníky na břehy nehostinného ostrova. Grónsko také posloužilo jako odrazový můstek jinému Vikingovi - Leifu zvanému Šťastný - k dobytí severoamerického kontinentu. Pět století před Kolumbem...

Všechna města "zelené země" nejsou podle našich měřítek ničím jiným, než vesnicemi. Vždyť parlament v nejsevernějším hlavním městě světa Nuuku zastupuje pouze 55 000 obyvatel ostrova.

Grónsko je také zemí kontrastů. Tradiční způsob lovu ryb a tuleňů na kajacích doplňují lodě s dlouhými vlečnými sítěmi. Vedle zaparkovaných moderních aut typu "off road" stojí opřené postroje psích spřežení. A na slunci se pak vedle saní vyhřívá jejich motor - psi huski...
červen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group