ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

OSTROV KOUZEL A CUKROVÉ TŘTINY

 

Pro své celoročně příznivé klima je ostrov nejen ideálním místem k odpočinku, ale také k poznání pestrých přírodních krás a rozmanitých životních stylů. Při putování po něm nemůžete nenarazit na projev mauricijské historie - SEGA MUSIC (CD "SEGA MUSIC" byl také přílohou magazínu Koktejl 3/98). V této hudbě se mísí všechny barvy a vůně národů a národností, které Mauricius ovlivnily - francouzský šarm, patos černošských otroků, čínská hravost i indická pokora.


Foto: Josef Formánek

Mauricius leží východně od afrických břehů v Indickém oceánu. Vznikl před více než 10 miliony let vlivem sopečných erupcí. První zmínky o ostrově byly zaznamenány arabskými obchodníky, avšak prvními osídlenci byli Holanďané roku 1598. Ti mají také neblahou zásluhu na drancování ebenových lesů a vyhubení několika desítek druhů ptáků. Po jejich odchodu v roce 1715 přicházejí jako další kolonizátoři Francouzi a po nich Angličané. Se zrušením otroctví se ostrov stává cílem Číňanů a Indů, kteří tak vedle Evropanů a Afričanů dotvářejí pestrou paletu jeho národů a náboženských kultur. Mauricius teprve roku 1968 získává nezávislost a roku 1992 se stává republikou. V současné době má asi 1 140 000 obyvatel a ročně ho navštíví více než půl milionu turistů. Turismus je zde vedle pěstování cukrové třtiny také nejdůležitějším zdrojem příjmů.


Foto: Antonín J. Grimm

Během pobytu jsme se setkali i s pravděpodobně jedinou Češkou žijící na ostrově. Sympatická Alena, rodačka z Ústí nad Labem, nám během příjemného oběda mezi rostlinami ylang ylang (používanými jako součást luxusních parfémů) také prozradila, že idylické soužití mezi zde žijícími národy je občas přerušeno pouličními nepokoji. Toto mi později potvrdil i náš průvodce Hasanjee. Moderní fotbalové stadiony (podobné teplickým Stínadlům), stavěné za účelem sblížení místní různorodé společnosti, byly v době naší návštěvy zavřené a místní fotbalová liga přerušená. Důvodem byly nepokoje během zápasů.

Hlavní město Port Louis představuje kontrast mezi původní ostrovní architekturou a novým moderním jihoafrickým stylem. Denně se tento přístav stává rušnou křižovatkou života většiny obyvatel ostrova. K zajímavým místům patří místní tržnice nebo poštovní muzeum s replikou MODRÉHO MAURITIA - nejdražší poštovní známky na světě.

K nezapomenutelným zážitkům patří nedělní návštěva dostihů v Port Louis. Tyto závody se stávají cílem mnoha tisíců obyvatel z celého ostrova. Je to dáno i možností sázek, které jsou mezi místními obyvateli velmi populární. Náš průvodce Hasanjee nás i s kamerou elegantně propašoval do atmosférou sálajícího závodiště a snažil se zajistit i naše další přání - navštívit před závodem koně ve stájích. Jaké však bylo naše překvapení, když nám odpovědný pracovník odmítl přístup dovolit. "Lituji, pánové, ale nemáte kravatu a dlouhé kalhoty," zněla odpověď. Inu, i takový je Mauricius.
září 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group