ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MOŘE V JEZEŘE

Mono Lake patří k těm málo světovým jezerům, o kterých se v posledních padesáti letech hodně mluvilo. Je totiž nejen krásné, ale také v mnoha ohledech originální. Už z dálky, když se k němu blížíte, vypadá zvláštně. Třpytící se hladinu totiž lemuje něco jako vyplavené bílé kosti pravěkých ještěrů nebo solné sloupy Mrtvého moře. Uprostřed vodní plochy "pluje" ostrov připomínající vápencový model newyorského Manhattanu.


Miliony let mělo jedno z nejstarších jezer Severní Ameriky dostatek vodních přítoků z pohoří Sierra Nevada, mohlo bez větších problémů přežít až dodnes. V roce 1941 však nastala prudká změna. Na jihu kalifornského pobřeží se tehdy závratnou rychlostí rozrůstala jedna z největších aglomerací světa - Los Angeles. Superměsto zbudované na poušti a jeho obyvatelé zoufale hledali zdroje pitné vody. Obří akvadukt se pak stal příčinou ekologické katastrofy postihující Mono Lake. Do Los Angeles bylo totiž odvedeno jeho pět nejdůležitějších přítoků. Do roku 1994 klesla hladina o kritických 12 metrů. Sůl a alkalické sloučeniny v jezeře se začaly silně koncentrovat, zvýšila se zásaditost vody a spousta živých organismů začala odumírat. Dnes je jezero takřka mrtvé. Žijí v něm jen jednobuněčné řasy a drobní mořští krabi. Těsně u vody nad kalužemi a vlhkým pískem se rojí tisíce malých slanomilných mušek.

Změnila se i celková vizuální podoba jezera. Klesající hladina vody odhalila zvláštní tufové formace, které zblízka připomínají vápencové krápníky. Některé jsou vysoké až 10 metrů. Během tisíců let rostly ukryty pod vodní hladinou. Příčinou jejich vzniku jsou prameny vyvěrající ze dna jezera. Voda, bohatá na soli a uhličitany, odtud probublávala a unášela s sebou na povrch vápenité sloučeniny. Proto je tělo každého tufu vystavěno z usazenin uhličitanu vápenného. Tyto tisíce let vznikající křehké stavby jsou dnes rychle narušovány erozí.

Je absurditou, že se tento jezerní hřbitov stal záhy populární turistickou atrakcí. I díky tomu, a také zásluhou velkého úsilí ekologů, se v roce 1994 podařilo pokles hladiny zastavit. Voda navíc v jezeře začala stoupat! V budoucnu se bílé tufové sloupy vrátí pod vodní hladinu. Doufejme, že si je budeme moci prohlédnout jen z fotografií druhé poloviny 20. století.
říjen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group