ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KARIBU MOMBASA!

Kigonigoni byl mistr ve svádění děvčat. Jednoho dne se rozhodl, že půjde a zeptá se boha, jestli je pohlavní styk dobrý. "Protože jestli je dobrý, tak ho budu provádět každý den," řekl si.
A tak šel Kigonigoni dál a dál, až tam, kde končila cesta. Uslyšel hlas boha a položil mu svou otázku:
"Je pohlavní styk dobrý?"
"Není dobrý s jednou ženou, ale je výborný s mnoha ženami." A tak mají svahilští mužové hodně žen.

(volně podle J. Knapperta - Svahilské legendy a mýty)
 

 


Jako je hlavní atrakcí Keni překrásné pobřeží, je hlavním centrem pobřeží Mombasa. O nejdůležitější přístav východní Afriky byly od jeho vzniku, datovaného do 12. století, sváděny mezi arabskými, perskými a portugalskými obchodníky tuhé boje. Své strategické pozici v Indickém oceánu vděčí město za dvojité vypálení, následnou reinkarnaci, a vznik pevnosti Fort Jesus. Nedobytná portugalská střílna z roku 1593 svým majitelům nicméně dlouhodobou nadvládu stejně nezajistila, a až do vyhlášení nezávislosti Keni v roce 1963 ovládal pobřeží společně s britskými kolonizátory zanzibarský sultán.


Pozůstatky importovaných kultur jsou rozpoznatelné nejen v jazyce, ale i v architektuře a samozřejmě v náboženství a jemu přizpůsobenému stylu života. Podstatnou část Starého města tvoří pouliční trh, typický pro arabský svět, a hned o pár ulic dál zklidňuje tepající atmosféru hinduistický chrám.

Ulice mě vyvrhla v obchodním centru. Procházím kolem bank a kamenných obchodů, z internetové kavárny se mi daří bez problémů odeslat e-mail, a pak s obdivem sleduji pouličního prodavače kokosů. Během několika vteřin oseká z ořechu zelený obal, kus skořápky, druhou rukou do otvoru vrazí brčko, a třetí rukou vrací peníze. A hned zase znova, v poledním horku je žízeň veliká.

Mé nepatřičné postávání budí pozornost vyzáblého chlápka, se širokým úsměvem se zjevuje přede mnou a vítá mě ve městě: "Karibu Mombasa, jsem průvodce a ukážu ti Staré město a hinduistický chrám." S díky odmítám, že jsem to již viděla. To mu nevadí, protože i tak bude raději chodit se mnou, jelikož v centru se pohybuje mnoho somálských uprchlíků a ti by mě určitě napadli s nožem a okradli. Já je prý nepoznám, ale on ano. Nechápe, jak mohu nesouhlasit.

Jindy postávám se svou novou přítelkyní Edith na pláži, kam každý den přichází, aby až do večera prodávala suvenýry, zaplétala afro-copánky a pomalovávala turistům kůži henou. Stejně tak jako desítky dalších domorodců. Edith pochází z obce Mtwapa ležící deset minut od Mombasy. Má osm dětí, nejstarší je čtrnáctiletá dcera. Žijí společně v cihlovém domečku se střechou z vlnitého plechu, jeho dvě místnosti slouží k přespávání a jako skladiště osobních věcí. U keře se pase koza a asistuje jí i pár slepic. Majetek doplňuje políčko s kukuřicí.

Ptám se Edith na otce jejích dětí. S bohorovným klidem přiznává, že otec žije s novou ženou v Mombase. Hakuna matata. No problem. Kigonigoni se neptal jen za sebe.
 


Cestu spolupracovnice zajistila CK KOMFORT.
březen 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group