ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NA SKOK V POHÁDCE

Cesta do pohádky? Nesmysl. Je možné se vypravit do některého z Disneylandů, ale dostanete se do pohádky umělé. Tu opravdovou musíte hledat na opačné světové straně.

Nedostatek finančních prostředků se ve městech bývalého Sovětského svazu projevuje na každém kroku. Rušné ulice jsou lemovány řadami omšelých, zaprášených domů s napůl opadanou omítkou. Lotyšské město Daugavpils není v tomto směru žádnou výjimkou. Kromě mohutné řeky Daugavy (čili západní Dviny) a dosti zdevastované vojenské pevnosti jsme tu půl dne marně pátrali po turisticky zajímavém objektu. Když vtom se shluk jednotvárných bytovek rozestoupil a v dálce zasvítil běloskvoucí palác. Ten v okolní zástavbě září jako vybroušený diamant na hromadě kamení. Čisté bílé zdi chrámu jsou decentně ozdobeny světlounce modrým lemováním, které dojem čistoty a novoty ještě zvyšuje. Krása stavby je korunována osmi sytě modrými cibulovitými báněmi. Pravoslavná církev zaujímá v postsovětských zemích důležité postavení a její nově zrestaurované chrámy jsou ozdobou často šedých a bezvýrazných měst, podobně jako je tomu tady v Daugavpilsu. Skutečná pohádka nás ale čekala pár set kilometrů dál. Asi 70 km severovýchodně od Moskvy leží Sergiev Posad. Na první pohled docela obyčejné ruské město. Na okrajích jej obepíná typicky socialistická paneláková zástavba, k vidění jsou i zbrusu nové moderní vily, jejichž majitelé jsou zřejmě zbohatlí moskevštví podnikatelé. Směrem ke středu města přibývá původních roubených domků. Mnohé z nich zdobí pečlivě zhotovené dřevořezy, které dokazují um zdejších řezbářů. Pak se něco zlatého zablýskne ve večerním slunci. Oním zlatým zábleskem se představí jeden z největších skvostů ruského pravoslaví - Trojickosergijevská lávra. Představuje celý komplex církevní architektury, soubor malých i velkých chrámů a kaplí. Ty tvoří jeden dokonale harmonický celek. Klášter založil kolem roku 1340 Sergijev Radoněžský, zchudlý moskevský šlechtic, který se stal poustevníkem a později jedním ze svatých patronů Ruska. Po více než 650 let byl klášter duchovním světlem ruské pravoslavné církve. V areálu lávry se procházejí popové zahalení do černých kuten. Každý z nich má dlouhé vlasy, ještě delší vousy a na krku pověšený zlatý řetěz s velkým křížem. Jednomu sahá jeho pečlivě obdélníkově zastřižený vous až k pasu. Zdá se, že zahloubáni do svých myšlenek ani nevnímají své okolí. Z jednoho z kostelů se nese popův monotónní hlas. Otočen zády k věřícím a čelem k oltáři tu odříkává své modlitby nebo předčítá z tlusté zažloutlé knihy. Interiéry pravoslavných chrámů jsou velmi bohatě zdobeny ikonami a obrazy se zlatými nebo umně vyřezávanými dřevěnými rámy. Člověk neví, kam se podívat dřív. V jiné kapli medituje pop úplně sám, pouze v tichém proudu ruských slov. Zdejší atmosféra si člověka sama o sobě dokonale podmaňuje. Při pohledu na modré cibulovité kopule je mi líto, že jen málo českých turistů ví o existenci těchto krásných památek, a ještě méně se jich odváží vydat východním směrem.
duben 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group