ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KELTSKÉ KŘÍŽE

Kruhem propojená ramena keltského kříže (též označovaného jako High Cross či Irish Cross) patří k nejtypičtějším znakům keltského křesťanského umění ve všech bývalých i současných keltských oblastech Britských ostrovů - od Cornwallu po ostrov Man, od Walesu po Hebridy. Nejkrásnější a nejproslulejší kříže tohoto typu však najdete v Irsku.


Nejstarší irské kříže pocházejí z doby těsně po příchodu křesťanství. Vyznačují se hrubým opracováním a nejsou nijak zdobeny. Stáří tohoto typu, který můžete vidět například v klášteře Glendalough jižně od Dublinu, je odhadováno na 1400-1500 let. Vrcholné období, z něhož pocházejí nejkrásnější kříže, začíná v 9. až 10. století. Jsou pro ně typické figurální motivy - většinou scény z bible. Jejich nejhezčí ukázky najdete v Monasterboice, Kilfenoře a Kellsu. V dalším období mizí figurální výzdoba a je nahrazena ornamenty. Až do současnosti vznikají v Irsku kříže bohatě zdobené typickými keltskými ornamenty - spirálami, mřížkami, uzly.

Symbolika kruhu na křížích není zcela jasná. Je dokonce možné, že tento symbol není ani křesťanského, ani keltského původu. Nálezy rytin a maleb ve tvaru keltského kříže z jeskyň ve francouzských Pyrenejích jsou datovány 10 000 let před Kristem. Ve Skotsku, v Callanish, má tento tvar megalitická stavba z předkřesťanské doby. Symbol, kterému říkáme keltský kříž, rovněž znají hinduisté, říkají mu kiakra a je pro ně symbolem pohlavního spojení.

Ani u křížů prokazatelně z křesťanské doby neznáme význam okruží. Jedna z teorií říká, že horizontální linie kříže představují fyzický svět, vertikální pak svět spirituální. Jejich spojení ve středu představuje rovnováhu a kruh okolo je symbolem celistvosti či jednoty. Jiné vysvětlení považuje kruh na kříži za symbol slunce a připomenutí cyklické povahy času. Čtyři body, které na kruhu kříž vyznačuje, symbolizují čtyři významné okamžiky v průběhu dne - západ a východ slunce, půlnoc a poledne, čtyři významné okamžiky v postavení slunce - slunovraty a rovnodennosti, či čtyři významné keltské svátky - Beltaine (1. květen), Lugnasadh (1. srpen), Samhain (1. listopad), a Imbolc (1. únor).

Ať si vybereme jakékoliv vysvětlení, keltské kříže jsou pravděpodobně výrazem tolerance a staletí trvajícího mírového soužití dvou rozdílných duchovních učení - druidské tradice uctívající slunce, posvátné stromy a kameny, a nově příchozího křesťanství. Není jistě náhodou, že dávní irští křesťané se scházeli na místech významných pro předešlou kulturu - u pramenů a stromů, poblíž významných hor a jezer, a první kříže neoznačovaly hroby, ale místa setkání a bohoslužeb pod širým nebem.
červenec - srpen 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group