ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MAGIE HORY ULURU

Duhový had na počátku „doby snů“ plul po obloze a omylem upustil své vejce. Zabořilo se do písku a zkamenělo, a tak uprostřed pouště vznikla hora.

Pro australské domorodce představuje Uluru posvátné místo, kde duchové bdí nad smrtelníky. Uluru nebo také Ayers Rock se často označuje za největší monolit světa, ve skutečnosti je hora s průměrem asi 3 a obvodem kolem 10 kilometrů torzem 550 milionů let starého pískovcového podloží, vyzdviženého vrásněním. Podivuhodná červená hora se v centru australského kontinentu zdvíhá do výše 350 metrů. Obrovská masa kamene mění i vzlínání teplého vzduchu a ovlivňuje tak srážky, které jsou tady mnohem četnější než v okolí. Aboriginové říkají, že jsou to slzy duhového hada, který pláče nad ztraceným vejcem.
září 2003
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group