ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY X. - Jeden den podzimu 1989

Bylo pondělí dvacátého listopadu a prváci z Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem měli seminář z jazykovědy. Seděla jsem v druhé řadě a četla pod lavicí prohlášení studentů DAMU, které přinesl David Weber. Už jsem ten kus oxeroxovaného papíru chtěla poslat dál, když do místnosti vpadli druháci a zastínili přednášející doktorku Bílkovou. Předčítali nahlas prohlášení, které jsem stále ještě tajně svírala pod lavicí, a vyzvali nás tímto k solidaritě s Prahou. Zvedli jsme se. Stejně bychom už bývali museli jít, abychom stihli hodinu plavání na druhém konci města.

"Pěkně blafuje, je úplně mimo," prohlásila o hodinu později studentka Markéta na nádvoří fakulty, když se soudruh děkan snažil plamennými výhrůžkami donutit shromážděné posluchače k návratu do výuky.

"Za těmito událostmi stojí nepřátelé socialistického zřízení a zahraniční antikomunistická centra, která se zaměřují především na mladé lidi a snaží se zneužít jejich netrpělivosti, nespokojenosti a přirozené kritičnosti... Nedovolte provokatérům, aby k nám pod demagogickými hesly zavlékali stávky a demonstrace!" prohlásilo téhož dne předsednictvo České národní rady.

Ale už bylo pozdě, manifestovalo se v Bratislavě, Olomouci, Ostravě, Brně a mnoha dalších městech. Na Václavském náměstí v Praze se sešel stopadesátitisícový dav, který se za skandování hesel vydal k budově ÚV KSČ. "Miloš Jakeš je přijal svérázným způsobem, rychle se zvedl a prchl zadním vchodem... Tenhle odchod jako by byl předzvěstí skutečného odchodu," napsala zpravodajka ČTK Táňa Tělecká v pondělí večer.

Tak skončil čtvrtý den takzvané sametové revoluce.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group