ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY XIV. - Vzpomínka na Tibet

Přesně před 40 lety, 10. března 1959, začalo ve Lhase povstání. Marně dalajlama v obavě před čínskou reakcí vyzýval své spoluobčany ke klidu. Bylo již příliš pozdě. Týden po začátku povstání začaly na Lhasu dopadat první dělostřelecké granáty a sám dalajlama v převleku za řadového vojáka uprchl do indického exilu. Čína tak konečně dosáhla svého cíle - stala se jediným a neomezeným vládcem Tibetu. Odhaduje se, že již při potlačování lhaského povstání čínská armáda za pouhé tři dny zabila 10 000 až 15 000 Tibeťanů.

 


 


Potala - jedna z posledních připomínek Tibetu
ve Lhase.
Popravy se konaly bez soudu a způsobem, který měl ponížit lidskou důstojnost odsouzených a jejich rodin. Odsouzení obvykle museli před shromážděnou obcí veřejně vypočítat svá provinění a poté byli kamenováni, mučeni a nakonec usmrceni svými příslušníky a blízkými přáteli, ti tak konali pod hrozbou stejného trestu. Děti byly nuceny zabíjet své vlastní rodiče, rodiče byli nuceni tleskat pověšení svých dětí a ještě zaplatit popravčí. Než aby podstoupily takovou proceduru, páchaly mnohé rodiny raději hromadnou sebevraždu.

Jména vězeňských komplexů, jako Drapči, Minyak a Sining, jsou známa po celém Tibetu a vyvolávají v tamějších lidech hrůzu jako jména Osvětim či Dachau v Evropě.

Ničivou se ukázala také čínská zemědělská politika. Namísto tradiční tibetské obilniny - vysokohorského ječmene - Číňané prosadili základní potravinu své kuchyně - pšenici. Bez ohledu na přírodní podmínky pak nahradili dosavadní ekologické zemědělství agresivní velkovýrobou. Důsledkem toho byl drastický pokles úrodnosti, a v Tibetu zavládla epidemie hladomoru, které podlehlo přes 300 000 lidí a z níž se tibetský venkov vzpamatovával až do nedávné minulosti.
březen 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group