ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY XV. - Zbytečná poprava

 

Počítám s dobrotou srdcí francouzských důstojníků." To byla poslední slova, která 24. 7. 1917 pronesla před válečným tribunálem v Paříži nejlépe placená kurtizána Evropy a údajná německá špionka H-21. Příběh manželky holandského důstojníka a matky dvou dcer, známé pod jménem Mata Hari, což v překladu znamená "oko úsvitu", je snad nejznámějším špionážním příběhem první světové války.


Údaje šifrovací tabulky.
Jejich pravost nebyla nikdy prokázána.

Půvabná vysoká žena s tmavýma očima a modročernými vlasy byla od roku 1905 jako orientální tanečnice ozdobou všech evropských salonů. A to nejen pro svou krásu, ale především pro své taneční umění, při němž vystupovala téměř nahá. Mezi mnoha obdivovateli byl i německý korunní princ. Není proto divu, že se dozvídala nejrůznější tajemství, která pak ve snaze upozorňovat na svou světovou proslulost a tajemnost vypovídala svým milencům z obou stran válčící Evropy. To ji stálo život.

Mata Hari byla zatčena 12. 2. 1917 v Paříži a obviněna ze špionáže. Hlavním důkazem byl neproplacený šek na 5000 franků vydaný na pařížskou banku. Francouzská tajná služba zachytila zprávu, v níž Berlín oznamoval svému atašé do Madridu, že za běžné informace dodávané agentem H-21 platí příliš mnoho, a nařizoval poslat do Paříže agenta se šekem na pět tisíc franků. Šek spolu s údajně tajným inkoustem byl nalezen v hotelovém pokoji Mata Hari. Ta nepopírala, že peníze jsou od atašé z Madridu, ale ne za špionáž. "Moji milenci mi nikdy nenabízeli míň," hájila se a tajný inkoust označila za desinfekční prostředek, který používala jako antikoncepci.

Její obhajobě nikdo nevěřil a navíc žaloba tvrdila, že byl rozluštěn kód založený na notové osnově, jímž šifrovala své zprávy. O jejím osudu bylo rozhodnuto. A když odmítla návrh svého obhájce, aby požádala o odložení popravy, jelikož s ním čeká dítě, a prezident zamítl žádost o milost, stanula Mata Hari 15. 10. 1917 před popravčí četou.

Z nedávno odtajněných materiálů (27. 1. 1999) britské kontrašpionáže M15 však vyplývá, že Mata Hari, kterou tato služba dlouhodobě sledovala, žádné citlivé informace neprozradila. Profesor Andrew z Cambridge, specialista na špionáž první světové války, prohlásil, že Mata Hari byla snílkem, co se honil za imaginární slávou špiona.
duben 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group