ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY XVIII. - Starty do neznáma

 

Kosmická éra začíná rokem 1957, kdy koncem srpna oznámila tisková agentura TASS úspěšnou zkouškumezikontinentální rakety s rychlostí 22 000 km/h s doletem nad 5000 km. Podobná americká raketa při testuv červnu téhož roku selhala. A už 4. října se ohromený svět dozvídá, že Sověti vypustili na oběžnou dráhuZemě umělou družici Sputnik 1, která rychlostí 28 000 km/h obletěla za 95 minut planetu. Američané, zvyklív poválečném období na samá prvenství, byli šokováni. Než se jim podařilo vyslat svou první družiciExplorer 1 (31. 1. 1958), Sověty posměšně nazývanou grapefruitem, vypustil SSSR do vesmíru Sputnik 2se psem Lajkou na palubě. V beztížném stavu přežila Lajka šest dní.


Vesmírné soutěžení se rozeběhlo na plné obrátky. Následoval Sputnik 3, další umělé družice a kosmické sondy k Měsíci. Počáteční náskok Sovětů završil úspěch, jenž zaznamenaly všechny světové deníky na prvních stranách s fotografií majora Jurije Gagarina, který 12. dubna 1961 obletěl ve vesmírné lodi Vostok I "modrou planetu". Oblet trval hodinu a 48 minut a Gagarin byl 70 minut v beztížném stavu.

Několik týdnů před Gagarinovým startem do kosmu vystoupil prezident John F. Kennedy před společnou schůzi Kongresu s výzvou, aby Spojené státy vyslaly do konce desetiletí člověka na Měsíc. I když se tohoto cíle nedožil, bylo ho dosaženo 20. července 1969, kdy Neil Armstrong a Edwin Aldrin vystoupili z paluby kosmické lodi Apollo XI na povrch Měsíce. V následujících letech vyslaly Spojené státy dalších pět posádek Apolla.
červenec - srpen 1999

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group