ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY XIX. - Mezi indiány

 

"S námahou jsme odkryli stezku, jež vedla do tábora Ibarretova. Poznali jsme ji podle toho, že můj tlumočník nechtěl jít s námi. Poloshnilá podlaha stanu, již Ibarreta dal zhotoviti z kmenů palem, na nichž býval upevněn stan, byla zde dosud."

 

Nalezení hrobu a získání zpráv o osudu zmizelého cestovatele Ibarrety, který se v roce 1898 v močálech na středním toku Pilcomaya stal obětí útoku indiánů, patří k nejznámějším dobrodružstvím českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče (8. 9. 1882-4. 12. 1944). Pilcomayo je přítokem Paraguaye a protéká oblastí Gran Chaco v srdci jihoamerického kontinentu. Po jejím toku se od středověku pokoušeli conquistadoři marně proniknout do bájné země zlata a stříbra v horách Peru a Bolívie.

 Po stopách španělského geologa Ibarrety se Frič vydal v roce 1903. Nestačilo mu najít místo, kde zahynul, ale chtěl zjistit i příčinu jeho smrti. Až dosud se tvrdilo, že se indiáni snažili cestovatele oloupit. Jenomže Ibarreta neměl u sebe nic než své nářadí a karabiny. A ty našel na místě zahrabané již Fričův předchůdce Uriart. Po strastiplném putování bažinatým krajem našel Frič v jedné vesnici náčelníky, kteří Ibarretu zabili, a dokonce zakoupil palice, které rozbily jeho hlavu. Vyslechl náčelníka Nogoči, jenž udeřil první, a vytvořil si vlastní představu o příčinách incidentu. Nejpravděpodobnějším důvodem byl rituál, který umožňoval mladému muži získat nevěstu. Mladík musel zabít jaguára nebo válečného nepřítele. Pokud zabil bělocha a pro kmen z toho nevznikly žádné následky, mohl se takový mladý muž stát dokonce náčelníkem.

 

Frič se ještě několikrát vrátil mezi původní obyvatele Jižní Ameriky. Navštívil Argentinu, Bolívii, Brazílii, Mexiko, Paraguay a Uruguay. Své zážitky vydal knižně a jeho sbírky jsou nedocenitelným zdrojem poznání života původních obyvatel Jižní Ameriky. Člověk, který překonal tolik nebezpečí, zemřel v Praze na tetanus, když se zranil u králikárny o hřebík.
září 1999

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group