ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY XXVII. - Tajemství kódu "Z"

 

Vnitrozemí brazilského státu Mato Grosso o rozloze 881 001 km² bylo až do poloviny 20. století neproniknutelným deštným pralesem obývaným indiány. Jedním z mnoha, kdo se pokoušeli objevit původ jihoamerické civilizace, byl britský plukovník P. H. Fawcett. Z pověření bolivijské vlády prozkoumal v letech 1906 až 1909 hranice s Brazílií a od té doby se do hrozivé divočiny, nazývané "zelené peklo", několikrát vrátil.


"Tajemství starověké Jižní Ameriky je před okolním světem zahaleno neviditelným závojem," napsal sedmapadesátiletý Fawcett v roce 1924, když se připravoval na svou poslední výpravu do "zeleného pekla". V Rio de Janeiru objevil zapomenutý záznam z roku 1753 o nálezu pozůstatků obrovského kamenného města. Když pak získal pětadvacet centimetrů vysokou figurku z černého čediče, nechal ji posoudit psychometrikovi (člověk, který údajně dokáže určit původ předmětu dotykem), a dozvěděl se, že figurka pochází ze ztracené Atlantidy, odkud ji její obyvatelé odnesli do brazilské divočiny, kam se uchýlili před zkázou. Fawcett nepochyboval o existenci starého města, a jelikož neznal jeho jméno, pojmenoval ho "Z". V dubnu 1925 vyráží spolu se svým jednadvacetiletým synem a přítelem R. Rimmellem na cestu, na které ho na každém kroku mohla potkat smrt. Odmítl sdělit přesnou trasu cesty a nepřál si, aby se po něm pátralo, i kdyby se do roka nevrátil. "Ať už dosáhneme svého cíle, nebo tam necháme shnít naše kosti, tajemství prehistorického světa odhalíme," řekl svému mladšímu synovi Brianovi před odchodem. Ten se také v roce 1927 vydal po jeho stopách. Francouz, který cestoval automobilem přes celý kontinent, mu řekl, že potkal očividně pomateného muže, jenž o sobě tvrdil, že je Fawcett. Pro nedostatek peněz nemohl Brian vyrazit okamžitě, a tak až následující rok vyslal Severoamerický novinářský spolek záchrannou výpravu. Od náčelníka jednoho domorodého kmene se dozvěděli, že starší běloch se dvěma mladšími muži, kteří kulhali, šel na východ k Atlantskému oceánu. Pět dní stoupal k nebi dým z jejich ohňů, ale potom už se žádná stopa neobjevila. Pátrání po Fawcettovi pokračovalo a o čtyři roky později přinesl švýcarský traper S. Rattin zprávu, že Fawcett je vězněn indiány. Později se Brian dozvídá o domorodém chlapci - míšenci, který se prohlašoval za syna jeho bratra Jacka. Brian smutně poznamenal, že osud jeho otce zůstane zahalen tajemstvím stejně jako ono záhadné město "Z".
květen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group