ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY XXVIII. - Expedice Lambaréné

Doktor Albert Schweitzer bojoval každý den s tropickými chorobami v zemi nikoho hluboko v gabonském pralese. Léčil, i když mu většina pacientů nikdy nezaplatila. Tedy penězi... Zato mu dali jméno. Oganga. Bílý doktor a kouzelník.

Na ideály muže z alsaského Kaysersbergu navázala tři roky po jeho smrti česká "Expedice Lambaréné". Cíl byl jasný. Předání zdravotnického materiálu nemocnici Alberta Schweitzera v gabonském Lambaréné.


Osm lidí vybojovalo bitvu za svůj sen s desítkami úřadů i podniků socialistického Československa. Sehnali peníze i potřebná razítka. Dokonce i kopřivnická Tatra zapůjčila vůz Tatra 138 VN, a tak 1. ledna 1968 vyrazila "Expedice Lambaréné" v 10.23 ze Staroměstského náměstí v Praze směr Gabon.

První africkou zastávkou byl Egypt. Země na Nilu byla v šoku po prohrané válce s Izraelem. Všude vojáci, přísná bezpečnostní opatření. Jak se ukázalo později, problémy s vojáky doprovázely expedici až do jejího konce...

Tatra ukrojila další stovky kilometrů tentokrát po silnicích Súdánu. A pak Etiopie, Keni, Tanzanie... Celkem osm afrických států na cestě do Gabonu.

V některých momentech šlo i o život. V Keni Tatra projela pod ochranou vojenského konvoje oblastí ovládanou šifty - loupežníky bojujícími pouze za sebe a proti všem. Kilometr po kilometru v rozbláceném terénu, kdy klid noci zajišťovaly pouze natažené samopaly vojáků.

Přesto nejtěžší oříšek na všechny ještě čekal. Kongo. Kdysi Zair. Ve městě Tananga zadrželi vojáci auto i výpravu. Dotazy na vládu v Kinshase nebraly konce a Tatra stála. Nebýt starého belgického restauratéra pana Felixe, do jehož podniku chodila místní honorace, kdo ví, jak by vše dopadlo. "Co to děláte, to jsou hodní kluci a já za ně ručím," tato jeho slova znamenala víc než desítky depeší mezi Kinshasou a Tanangou. Vysvětlilo se i přepadení v železniční stanici Kisamba, kde členy expedice téměř zlikvidovali vládní vojáci, kteří je považovali za žoldnéře...

Po mnoha zdrženích dorazili Češi konečně na hranice Gabonu. Tady přišla poslední a nejhorší rána. "Nevpustíme vás do země," znělo oficiální stanovisko gabonské vlády. Bez udání důvodu. K setkání se zástupci nemocnice v Lambaréné tedy došlo pouze při mezipřistání lodi "Generál Mangin" v hlavním gabonském městě Libreville. Jen na chvíli na palubě lodi...

Cesta zpět vedla přes válčící Nigérii, Niger a Alžír. Sahara s teplotami přes 50 stupňů ve stínu připravila poslední zkoušky lidem i vybavení. S číslem 35 000 kilometrů na tachometru ukončila Tatra svoji jízdu Černým kontinentem. Doba trvání expedice - 257 dní. Vzorek pneumatik zůstal v půdě třinácti afrických zemí. Zemí krásných i krutě chudých zároveň...


Přečtěte si rozhovor s Lubošem Kropáčkem, účastníkem expedice Lambaréné!
červen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group