ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

POHLEDY ZPÁTKY: ČLOVĚK JMÉNEM PACLT

 

 

"Mnoho jsem viděl a mnoho zažil a zkusil a Bůh sám ví, kam se ještě poději a kde jednou dokončím svou bludnou pouť. Na mé životní dráze nekvetly růže, ale přece nikdy jsem nezoufal. Vzpomínka na mou drahou vlast všude mne provázela a sílila..." Slova patří, mimo jiné, hledači a brusiči diamantů a zlata, vojákovi, farmáři, ale i sběrači koňského trusu Čeňku Pacltovi.


V jeho rodném listě je zapsaný rok 1813 a město Turnov. Poté co se vyučil mydlářem, zamířil poprvé do zahraničí. Do Rakous. Brzy pochopil, že mydlařina není to pravé, a tak začal s broušením opálů ve Vídni.

Metropoli mocnářství opustil z rodinných důvodů. Stal se totiž zástupcem svého bratra Antonína, který zdědil otcův obchod s diamanty, v polské Varšavě. Ale nedařilo se. Po opakovaných roztržkách se svým bratrem stál v září 1846 na palubě lodi Thomas Benett plující z Antverp do New Yorku. Ani tam mu štěstěna příliš nepřála. Vstoupil tedy do amerického vojska a zapojil se do probíhající americko-mexické války.

"Tato změna mi nemálo prospěla. Pookřál jsem na duchu a nabyl i hmotných prostředků," zapsal si do deníku Paclt. Peníze měl. Dokonce i poukázku na 160 akrů půdy za věrné služby v boji proti Mexičanům a Indiánům. Jedno mu ale chybělo. Turnov. A tak na začátku roku 1853 vyrazil přes Londýn a Lipsko do svého rodiště.

"Ale touha po světě, která nedopřávala mi poklidu, zase ve mně procitla a mocí neodolatelnou pudila mne z domova," píše Paclt jen po několika měsících strávených v Turnově. Proto stál už v září 1853 u zábradlí parníku Hanson z Brém do New Yorku.

V Novém světě střídavě farmařil a potuloval se. Nakonec vážně onemocněl žlutou zimnicí, a tak mu lékař jako jediný způsob léčby navrhl změnu klimatu. Odjel tedy do Bazílie... Tam se mu nelíbilo, a jelikož jeho nemoc neustupovala, vrátil se zpět do New Yorku.

"Abych se zbavil prožluklé nemoci, která mé životní síly čím dále tím více hubila, odplul jsem dne 1. května 1857 lodí řečenou Maria Banks z New Yorku do Austrálie, kde naše loď přistála na samém sklonku měsíce srpna roku 1857," vysvětluje důvod své další cesty Paclt. A jak bylo jeho zvykem, nezdržoval se na jednom místě, ale prošel většinu zlatých nalezišť ve státě Viktoria. Nezbohatl. Nakonec podlehl zprávě hovořící o nových nalezištích zlata v Indii. Odjel do Kalkaty...

Zlato se ukázalo pouhou novinářskou kachnou. A tak se zklamaný a unavený vrátil přes Hongkong do australského Adelaide. Po několika neúspěšných štacích konečně vykopal zlato. Zastesklo se mu opět po Turnově...

"Poněvadž jsem po všecku tu dobu svým bratřím nepsal, domnívali se již, že jsem dávno mrtev. Jak se podivili, když jsem se objevil po tak dlouhé době živ a zdráv pojednou zase v Turnově," píše už padesátiletý Paclt na začátku roku 1863.

Nesměl by to být Paclt, aby se usadil. V lednu 1865 už byl zase v Austrálii. A potom následoval Nový Zéland a další hledání zlatého kovu. Nemoc, kterou v Austrálii prodělal, způsobila, že se rozhodl vrátit poznovu do Čech. Tentokrát definitivně v roce 1868.

Maloměstský Turnov mu nevyhovoval, a tak ho vyměnil za Prahu. Zde byl ale pro své politické názory, hlásané zejména po vyhlášených pražských hostincích, terčem zájmu policie. Z Prahy uprchl na poslední chvíli před hrozícím zatčením...

V únoru 1870 přistála jeho loď v jihoafrickém přístavu Port Elizabeth. Na africké půdě hledal Paclt diamanty a málem zemřel v roce 1874 při nehodě ve svém dole u řeky Vaalu, kdy mu zával rozmačkal levou ruku. Udržoval také čilé poštovní styky s domovinou, odkud dostával i některé časopisy - Lumír, Světozor či Slovan, a několikrát se sešel s Dr. Emilem Holubem při jeho afrických cestách.

Stárnul a tušil, že už milované Čechy nikdy neuvidí. Bránilo tomu zejména politické ovzduší bývalého mocnářství. A tak tento "hrdý potomek husitů", jak sám sebe často v dopisech nazýval, zemřel v roce 1887 u svých diamantů - ve stanu, v Keiskammě u řeky Vaalu...
září 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group