ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KDYŽ JOSHUA SLOCUM OBEPLOUVAL ZEMĚKOULI

 

Když se americký kapitán dálkové plavby Joshua Slocum rozhodl obeplout sám na plachetnici zeměkouli, byla v tom dílem jeho tvrdohlavost, s níž chtěl dokázat, že plachty mají své přednosti před paroplavbou, a dílem to, že to všichni pokládali za nemožné. Od svého námořního přítele získal kostru jedenáctimetrové plachetnice, kterou si přestavěl na dvoustěžňovou jolu. Dal jí jméno SPRAY. V červeci 1895 pak vyplul z přístavu Yarmouth v Novém Skotsku směrem k Gibraltaru. Odtud, protože Panamský průplav ještě neexistoval, zamířil k samé špičce Jižní Ameriky - k Ohňové zemi.


Hned po vyplutí ho při marockém pobřeží pronásledovali berberští piráti na malé arabské plachetnici. Jen díky svému námořnickému umění a tomu, že se po desetihodinovém pronásledování zlomil na pirátské lodi stěžeň, vděčil Slocum za záchranu svého života. Stejné nebezpečí ho čekalo při průjezdu Magalhãaesovým průlivem od pirátů indiánského původu a bílých banditů. Slocum zakoupil několik košil a klobouků, při proplouvání je měnil, aby vznikl dojem, že na palubě je víc lidí. Přesto neušel pozornosti nejnebezpečnějšího piráta Black Pedra a jen nápad jednoho z přátel z Buenos Aires, aby pokryl palubu hřebíky, ho zachránil před nečekaným přepadením. Překvapené piráty potom zahnal několika výstřely.

Pak se před ním otevřel obrovský oceán - právem nazývaný Pacifik. Navštívil Robinsonův ostrov při pobřeží Chile, kde se osm dní sytil ovocem a čerstvou zeleninou, aby předešel kurdějím. Osamělost si krátil četbou a povídáním se sebou samým. Četba, stejně jako vaření a spaní, byla v jeho době považována při jednočlenné posádce ze neuskutečnitelnou. Slocum přišel s nápadem vyvážit loď takovým způsobem, aby plula sama. V té době ještě neexistovalo korouhvičkové kormidlo, umožňující lodi udržet stanovený kurz. Slocum to vyřešil kombinací mezi systémem seřizování plachtoví a systémem řízení kormidla pomocí lan a kladek.

A tak pokračoval v cestě k Austrálii, kde zakotvil přímo před pomníkem Jamese Cooka. Na zpáteční cestě dostal nabídku navštívit prezidenta Jihoafrické republiky Krügera. Když mu řekl, že právě vykonal cestu kolem světa přes Jižní Ameriku a přichází k němu těsně předtím, než onen kruh bude uzavřen, nechal prezident napřaženou ruku klesnout a odešel. Důvodem podle slov jeho sekretáře byla skutečnost, že prezident považoval Slocuma za lháře, neboť podle jeho přesvědčení je Země plochá, a nemohl ji tudíž obeplout. A to se přihodilo v roce 1897!

Svou cestu kolem světa už potom Slocum dokončil bez vážnějších problémů o rok později.
leden 2001

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group