ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

A MĚSÍC DOSTAL MODROU BARVU

Rozlehlý ostrov Krakatau, ležící v neklidné ostrovní zóně v tropické části Indického oceánu, známé jako Velké Sundy, musely lodě proplouvající Sundským průlivem do Jávského moře obeplouvat. Ostrov se v jižní části průlivu zvedal do výše 800 metrů a tvořily ho vlastně tři sopečné kužely. V roce 1883 tam došlo k jedné z největších sopečných explozí novověku.


V květnu vybuchla jedna ze sopek a v červnu a srpnu následovaly exploze dalších dvou. Dlouhá série výbuchů vyvrcholila 27. srpna, kdy nastala ohromná detonace, která rozmetala obě sopky, a zbytek třetí se rozlomil. Zpěněná láva a popel vylétly do vzduchu a s nimi i skalní hmota ostrovů změněná v prach, štěrk a kamení. Nad průlivem se po dva dny rozprostřelo šero. Okolní moře, ostrovy i lodě bombardovaly padající kusy lávy, kamení a snášející se popel, pod nímž zmizely i ulice Jakarty, vzdálené od místa výbuchu 130 km. Obrovský obal prachu obletěl sedmkrát zeměkouli a poslední jeho zbytky se usadily až v příštím roce. Do té doby vytvářely v atmosféře kouzelné východy a západy slunce a měsíc dostal modrou barvu.

Výbuchy však nebyly jediným utrpením, které obyvatele na pobřeží Jávy a Sumatry postihlo. Půl hodiny po výbuchu se přiřítily obrovské přílivové vlny, z nichž nejvyšší dosáhla 39 metrů. Tato vlna pronikla hluboko do vnitrozemí, smetla vše, co jí stálo v cestě, a zahubila většinu z 36 000 obětí výbuchu. Vlny se šířily Indickým oceánem rychlostí 700 km/h a poničily přístavy v Africe, Austrálii i v Asii.

Na místě původního ostrova zůstal zbyteček - ostrůvek nazvaný Rakata. Když tam v roce 1884 připlula vědecká výprava, našel se na ostrově pouze jeden pavouk. Také ostatní ostrovy i pobřeží byly bez života. Avšak díky tropickému podnebí (1698 mm ročních srážek) se Rakata stala jedinečnou laboratoří, kde se dal sledovat návrat života do zcela zničené krajiny. Vítr tam zanesl semena trav, kapradin i stromů. Další pavouci přilétli na vláknech babího léta. Po moři přicestovali hadi a varani a na plovoucích kmenech stromů se dostali na ostrov krysy, suchozemští krabi, ještěrky, mravenci a termiti. Koráli pozvolna obnovili poničené útesy. A dnes - po sto letech - sídlí na ostrově i rudí ledňáčci.
březen 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group