ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KDYŽ LISTÍ PADÁ

Konec listopadu bývá tesklivý. Smutno bylo i v tom roce 1378 a nejen v očekávání zimních mrazů. Mráz byl i v srdcích, sevřených obavami z nejisté budoucnosti. Vždyť císař, jenž opouštěl svou milovanou zemi, zanechal po sobě syna, kterému bylo teprve sedmnáct. Jaký on bude vladař, se nevědělo. Znali ho jen pražští krčmáři a osazenstvo královských loveckých hradů. Krom - samozřejmě - úzkého kruhu dvořanů.


V sobotu 29. listopadu toho roku tři hodiny po slunce západu se smrtí císaře Karla IV. v první chvíli samozřejmě nezměnilo nic, ale vyhlídky byly neradostné. Křesťanský svět se právě dostal do víru papežského schizmatu, kdy byli po smrti Řehoře XII. zvoleni proti sobě dva papežové. Bartolomeo Prignano, kuriální úředník a arcibiskup v Bari, přijal, jak bylo obvyklé, nové jméno Urban VI. Kardinálové ho zvolili, protože se jim jevil jako poddajný a bezvýznamný, a v Římě, kde se konkláve konalo, demonstrovalo obyvatelstvo proti zvolení některého z francouzských kardinálů, jak se stalo zvykem v době, kdy se Svatá stolice přestěhovala z Říma do provensálského Avignonu. Až s posledními papeži se tam vrátila, ale lůza stejně nebyla spokojená. Žádali Římana, a navíc Prignanovi jeho hodnost stoupla do hlavy, jak se při nečekaném povznesení ke svrchované moci stává až příliš často. Začal být nesnesitelný, a dokonce nebezpečný.

Kardinálové opustili Řím a v novém konkláve zvolili nového papeže. Tentokrát to byl francouzský kardinál Robert ze Ženevy. Pro získání přívrženců v Itálii to nebyla zrovna šťastná volba. Kardinál, který si teď říkal Kliment VII., před časem jako velitel papežského vojska dobyl a vyplenil město Cesenu, jeho obyvatelstvo dal pro výstrahu docela bez skrupulí vyvraždit, ženy a děti nevyjímaje. Od té doby se mu říkalo řezník z Ceseny, a že by mohl zaujmout papežský stolec v Římě, to byla bláhová představa. O to ovšem nešlo. Kardinálové toužili vrátit se ze zuboženého Říma zpátky do pohodlí Avignonu, což se stalo. První papež jmenoval nové kardinály, a tak měla teď církev papeže dva. Jako by už křesťanům nestačilo ani dávné rozdvojení s církví východní.

Císař Karel před svou smrtí ještě nestačil zaujmout konečné stanovisko. Historici mu často vyčítají kladné vyjádření k římské volbě. V čase Internetu a satelitů se snadno zapomíná na nesnáze středověké komunikace. Vždyť 28. září, kdy je datován jeho list kardinálům, v němž formálně schvaluje volbu Urbana VI., uplynul pouhý týden od druhé volby, o které se dověděl až 28. října. Jistě tehdy nemohl mít ani tušení o novém papeži, ani o truchlivé proměně toho původně zvoleného. Zprávu mu přinesl rychlý posel a další měsíc, jenž Karla dělil od smrti, ani nestačil k odpovědi, i kdyby v tak složité situaci císař mohl okamžitě vyjádřit jednoznačný názor. Navíc vyslanec, který jeho jménem jednal u kurie a jehož úsudku by důvěřoval, se za jeho života do Prahy nevrátil. Právoplatnost Urbanovy volby mu zvláštními listy už předtím oznámili kardinálové, mezi nimi i Robert Ženevský. Krom toho bytostným zájmem každého římského císaře byl papež v Římě. Francouzský král, který měl do Avignonu blízko, byl ovšem jiného názoru.

Francouzský král byl Karlův přítel. Ale císařskou korunu na královskou hlavu mohl papež položit jen v Římě. Jak se rozhodnout?

Na stanovisko římského krále, kterým se stal i Václav IV., se napjatě čekalo. Karel zanechal svému synovi spolu se slavnou říší i toto podivné dědictví. Svět měl už i bez toho proč truchlit nad jeho smrtí.
listopad 2001
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group