ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SELSKÉ BAROKO

O dívkách z tohoto kraje se říkávalo, že mají dukáty nejen na krku - nosily se tu totiž náhrdelníky ze zlatých dukátů, ale i v truhle, a tyto peníze že věnují na svůj kroj. Kroj z jihočeských Blat byl totiž stejně výstavní a bohatě zdobený jako zdejší zděné domy.

Obce Vlastiboř, Záluží, Svinky, Komárov, Zálší a Vesce obepínají téměř v pravidelné kružnici soběslavská Blata, která byla ještě v nedávné minulosti jedním ze zdrojů bohatství místních obyvatel. Jejich hlavním zdrojem obživy bylo samozřejmě zemědělství, ovšem v zimě si mohli sedláci a hospodáři přivydělat prodejem "borků". Borek je kus vyrýpané rašeliny, připomínající tvarem cihlu. Rašelinu dobývali - "píchali" - ručně pomocí "želízek" z nedalekých Blat a prodávali jako palivo. A tak se blatští sedláci stali jedněmi z nejbohatších, což se kromě jiného odrazilo na krásném zdobení jejich usedlostí, které dnes známe jako jihočeské nebo selské baroko.


Záluží

Barokizující ráz průčelí statků ovšem nijak neurčuje stáří staveb - formy rustikálního baroka pronikaly na jihočeskou vesnici ve větší míře až od poloviny 19. století. Vždyť například v Záluží u Vlastiboře, kde je dnes zachována celá řada blatských statků, byla ještě v roce 1828 zděná pouze kaplička a ostatní stavby byly dřevěné.

Bohatě zdobené štíty blatských statků mají na svědomí domácí zedničtí mistři, jejichž rukopis je dodnes čitelný. V okolí Soběslavi působili zedníci z rodiny Šochovy ze Zálší, Patákovy z Vlastiboře, Dušákovy z Neplachova, Frejtovy a Aujezdských z Nedvědic. K nejvýznamnějším mistrům patřil František Šoch, kterého po roce 1862 vystřídal Martin Paták. Tehdy procházela celá tato zemědělsky úrodná oblast obdobím prosperity a její obyvatelé se snažili honosností svých usedlostí ukázat svoji zámožnost.

Blatské statky jsou vždy umístěny čelní stranou obytného stavení k návsi či cestě. Jejich půdorys je ve srovnání s výzdobou velmi prostý, většinou obdélníkový - naproti obytnému stavení stojí patrový špýchar a obě stavby jsou spojeny zdí a vjezdem do dvora. Celé průčelí je zdobeno štukami a zedníci i majitelé si obvykle dávali pozor na to, aby celek výtvarně ladil. Nejvíce zdobené byly štíty, které bývaly buď jednoduché trojúhelníkové nebo vykrojené do ladných oblouků známých z barokních staveb. Výzdoba štítu byla rozmanitá - od poměrně jednoduchých štítů členěných prostými pilastry s volutami až ke složitějším ornamentům s římsou, pilastry, olemováním štítu a stylizovaným kyticím v květináčích či vázách, monstrancím, geometrickým vzorům a letopočtům vzniku stavby. Tato štuková výzdoba byla často barevně podtržena - vlastní omítka bývala světle modrá, žlutá nebo jasně červená.

Dnes jsou stavení - až na řídké bílé výjimky - žlutě omítnuta. Rybníky uprostřed návsí odrážejí modrobílé jihočeské nebe a žlutobílé štíty usedlostí, které ještě dnes obývají starousedlíci. Většinou ve statku bydlí dvě generace a společnými silami se snaží uchovat originální nápady zednických mistrů ze Soběslavska. Do roku 1989 jim s péčí o výzdobu štítů pomáhal stát, dnes zůstali se svými domy sami. Téměř. Jsou totiž i nadšenci, jimž ponurá krása blat a důstojnost rozlehlých usedlostí učarovaly. Patří mezi ně loutkář Václav Vaněk, který v kovárně v Záluží vybudoval malý skanzen. Také čerstvě omítnutá kaplička na návsi je jeho dílem. Vysvětluje mi, jak to bylo s barvami na domcích:

"Barevné byly statky až do války. Pak Němec barvy zakázal a průčelí byla bílá. Po válce načervenalá a nakonec se to ustálilo na žluté, která je tu dodnes. A myslím, že těm domům, nebi a přírodě nejvíc sluší."
 
Září 1997
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group