ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NOSTALGICKÉ JÍZDY

Málokdo si už pamatuje rychlíkové soupravy poháněné parními lokomotivami. Sykot unikající páry a vysoké sloupy černého, štiplavého dýmu. Mělo to své kouzlo a romantiku, ale i spoustu záporů. Nebezpečí požárů od jiskry z komína, zavřená okna i v největších vedrech před pronikajícími, všudypřítomnými sazemi, až po špinavý límeček bílé košile na konci cesty.

 


parní lokomotiva

 

Zdá se to tak dávno, ale není tomu ještě ani dvacet let, co u nás definitivně skončila éra parních lokomotiv. Léta běží a čas se nezastaví. Dnešní pohodlnější a čistější vlaky už v nás nevzbuzují takovou úctu a cesta vlakem postrádá bývalou romantiku a dobrodružství dálek. Svět se zmenšil a cestování se stalo docela samozřejmou věcí. Zkusme ale ocenit nádheru ocelových ořů vyrobených rukama našich otců a dědů! Techničtí nadšenci a obdivovatelé starého a krásného si mohou zajít do Národního technického muzea, kde mohou obdivovat na dvacet těchto nádherných skvostů lidského umu. Těm z nás, kterým koluje v žilách trochu dobrodružné krve, a kteří bychom chtěli vyzkoušet romantickou, dnes už nemoderní a dávno zaniklou dobu Julese Verna, už nezbývá mnoho možností. České dráhy, jako by si toho byly vědomy, zavedly nostalgické jízdy pro pamětníky, ale i pro ty, kteří by chtěli na vlastní kůži poznat cestování v dnes už většinou oprýskaných vagonech s dřevěnými sedačkami a těžko otevíratelnými okny. V dunícím starém vlaku je možné zažít Otevírání jara na Ostravsku a Děčínsku, Dětský drak vás proveze Českým středohořím na trati Děčín · Česká Lípa a nebo se můžete ve zvláštním vlaku zúčastnit Horňáckých slavností. Na trati Praha · Velké Popovice můžete v červnu strávit Den Kozla. Celé léto budou na Šumavě vidět bílé obláčky dýmu z lokomotivy vlaku supícího krajinou na trati Černá v Pošumaví · Horní Planá · Nová Pec · Černý kříž · Nové Údolí. Koncem srpna se nakrátko rozjede vláček, který absolvuje tzv. Beskydský okruh a Posázavský Pacifik zahouká jako kdysi na trati Praha Bráník · Dobříš a Praha Bráník · Jílové u Prahy koncem září. U příležitosti Dne dětí bude vypraveno hned několik vlaků, například z Kladna do Lužné, z Brna do Rožné, z Ostravy do Opavy, z Liberce do Frýdlantu či v Praze z Bráníku do Modřan. Zbývá popřát jen šťastnou cestu a co nejméně sazí v očích.

 

Napsal Josef Sloup
únor 1998

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group