ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

JAN SAUDEK - FOTOGRAFIE

 

Není snad v Čechách fotografa, kterého by jedni milovali a druzí s takovou vervou zatracovali. On sám kritiky opovrhuje a oni mu nezřídka oplácejí stejnou mincí. V dějinách české fotografie se dosud neobjevila tak provokující osobnost. Provokuje svým chováním, názory a nakonec i fotografiemi natolik, že mnohým dělá potíže uvěřit v jeho upřímnost. Nikdy nikde neprosil o žádnou výstavu, přesto je jedním z nejžádanějších fotografů. Nikdy nefotografoval nic jen proto, aby se uživil. Přesto, že v době před rokem 1989 byl pro české země oficiálně pouhým dělníkem, své fotografie vystavoval v zahraničí. V roce 1980 dostal za své fotografie poprvé tisíc dolarů, což byl v té době jeho celoroční plat dělníka. Dnes mají na světovém trhu jeho práce vysoké, až exkluzivní ceny.


V závěru roku 1990 byl vyznamenán francouzským rytířským titulem "Chevalier des arts et lettres", kterým se může chlubit jen nemnoho světových umělců. Přesto velmi napjaté vztahy mezi českou "odbornou veřejností" a příliš hubatým Saudkem vyústily v minulém roce v jeho rozhodnutí uspořádat svou poslední výstavu fotografií s agresivním reklamním názvem "Sbohem, Jane". Je to jeden z dalších mistrně provokativních činů Jana Saudka, který totiž ani náhodou neodchází do ústraní. Jeho nová aktivita - obrazy - zcela jistě ještě rozbouří až příliš klidné vody českého rybníka. Zvláště když Saudek otevřeně přiznává, že maluje pod zvětšovákem...

Berte tedy tyto fotografie jako letmý průřez a připomínku fotografické minulosti Jana Saudka, která skončila-neskončila.


Učitel tance

Přečtěte si rozhovor s Janem Saudkem...
listopad 1999

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group