ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

PO STOPÁCH SOKOLŮ

Sokolnictví neodmyslitelně patří k arabské společnosti. Jeho kořeny sahají hluboko do dávné minulosti. Dokonce je zmiňováno už v koránu, kde se o něm hovoří jako o umění rozvíjejícím se v harmonii s náboženstvím a představujícím pro věřícího nejsnazší způsob spojení s přírodou i s bohem.


Sokolů vycvičených pro lov je na Arab-
ském poloostrově asi 8000.
Dnes už však sokolnictví není nutností, na níž by závisely životy lidí nebo celých kmenů. Stalo se sportem a zábavou zámožných lidí. Vlastnit sokola, podobně jako vlastnit naftová pole, je ve Spojených arabských emirátech znakem sociálního postavení. Sokolnictví přitom vyvolává nostalgické vzpomínky na kočovný život v pouštích a na téměř vymizelé zvyky. Dnes už se však málokdo vydává na lov do nekonečných pouští na hřbetech velbloudů. Většina lovců jezdí do písečných dun v silných terénních autech.

Změna životního stylu ovlivnila ovšem i křehké životní prostředí pouště. Kvůli hrozbě jeho zničení vydal prezident, šejk Zajd, sám vášnivý sokolník, příkaz k vymezení lovu pomocí létajících dravců jen do určitých oblastí. Zkrátila se lovecká sezona a některé druhy ohrožených živočichů požívají ochrany alespoň po dobu, než se jejich stavy obnoví. Aby se sokolnictví mohlo dál rozvíjet, založil šejk Zajd v roce 1987 středisko pro chov sokolů ležící mezi Al Aimem a Abú Zabí. Ve středisku je o ptáky velice dobře postaráno po stránce chovu, odborné výživy i tréninku. Ten probíhá vždy pozdě odpoledne, kdy teplota vzduchu přeci jen trochu klesá. Středisko je vybaveno dokonce veterinární nemocnicí, v níž je denně ošetřeno průměrně padesát ptáků. Na chirurgickém oddělení bylo po různých úrazech operováno už na tři tisíce létajících dravců. Některé z operací jsou přitom velmi náročné a vyžadují důslednou rehabilitaci, během níž si ptáci především znovu osvojují své dřívější lovecké instinkty.

Počet sokolů chovaných a trénovaných pro lov se na Arabském poloostrově odhaduje na osm tisíc a není to laciná záležitost: ceny trénovaných sokolů se řádově pohybují v desítkách tisíc dolarů a ti nejlepší lovci se prodávají i za stotisícové částky.
březen 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group