Archiv vydání magazínu Koktejl
WILDLIFE 2OO2
- Kategorie: 2003 / 04
V londýnském Natural History Museum 17. října 2002 slavnostně rozdali ceny 19. ročníku celosvětové fotografické soutěže BG Wildlife Photographer of The Year, kterou každoročně pořádá BBC Wildlife Magazine a The Natural History Museum. Snímky 101 oceněných fotografů byly poté představeny na výstavě, která následně putuje po vybraných muzeích, galeriích, zoologických a přírodovědných centrech celého světa. I my vám opět přinášíme na stránkách Koktejlu některé z vítězných snímků tohoto ročníku.
Chameleon Parsonův, chystající se polapit mouchu
Martin Harvey, jižní Afrika, vítěz kategorie Animal Portraits
Tento velký chameleon číhal v houští u hotelu, ve kterém jsem bydlel na Madagaskaru. Byl zvyklý na lidi. Rozhodl jsem se získat pohled z hmyzí perspektivy, a tak jsem snímek pořídil okamžik předtím, než se chameleonův jazyk - který byl přinejmenším velký jako jeho tělo - vymrštil a chňapnul po potravě. Je to vlastně pohled hmyzu v jeho posledních okamžicích. Tento druh patří k největším chameleonům na světě a může dorůstat až 50 cm délky (tento měl asi 40 cm).
Lovem ke zkáze /Bushmeat kill/
Michael K Nichols, USA
vítěz kategorie The World in Our Hands
Aby uživil svoji rodinu, vyrazil tento muž z domova na Motaba River v severním Kongu s puškou a pár náboji. Vrátil se s kočkodanem, vyskytujícím se v místních pralesích. Každý rok se ve střední Africe uloví něco mezi 1-3,4 miliony tun zvířecího masa. Pokud jsou zvířata, jako v tomto případě, lovena pro místní spotřebu, nepředstavuje lov problém. Největší hrozbou se stali lovci profesionálové, kteří pasti používají bez rozdílu a vyvážejí maso do okolních měst v zemi nebo i za moře. Někteří ochránci se obávají, že pokud bude tento obchod pokračovat na současné úrovni, mnoho druhů, včetně našich nejbližších příbuzných - lidoopů, zmizí z divočiny během příštích 10 až 15 let.
Keporkak vrhající se po potravě
Duncan Murrell, Velká Británie
vítěz kategorie Animal Behaviour - savci
Strávil jsem fotografováním těchto keporkaků z kajaku v jihovýchodní Aljašce téměř 20 let. Jejich technika spolupráce při lovu je zábavná. Velryby se otáčejí pod hejnem ryb a v jeden okamžik pod hladinou současně vydechnou, čímž vytvoří síť z bublin, která obklopí kořist až do šíře 45 metrů. Pak stačí otevřít tlamu a plavat ke středu. Ve chvíli, kdy se vynořovaly k hladině, jsem zaujal pozici. Byl to adrenalinem nabitý okamžik. Měl jsem jen několik sekund, abych vyměnil fotoaparát za pádlo a dal se na úprk, pokud jsem nechtěl skončit v zajetí bublin. Rozhodně pramálo času k tomu, abych kroužil okolo a upravoval transfokátor, než vše skončí.
Rodina makaků kápových
Manoj c Sindhgi, Indie, „vysoce ceněný“ v kategorii Animal Behaviour - savci
Město Badami v jižní Indii je proslavené svými jeskynními chrámy vytesanými do stěn kopců z červeného pískovce. Badami, v 16. století hlavní město císařství Chalukya, dnes hostí početné tlupy makaků (pojmenovaných podle „čepičky“ ze smotaných chlupů na hlavě). Svým dováděním a společenským chováním zabavují turisty, kteří sem přicházejí prozkoumat chrámy. Tentokrát opice zíraly ze svého stanoviště na turisty s tlamami otevřenými dokořán - jakoby v úžasu nad podivným chováním svých dvounohých příbuzných.
George Stocking, USA, 2. místo v kategorii In Praise of Plants
Téměř na konci března kvetou v Dragoon Mountains trsy juk ovocných. Tyto masivní hory v Coronado National Forest v jihovýchodní Arizoně byly kdysi oblíbeným úkrytem legendárního náčelníka Apačů Cochiseho a jeho lidí poté, co uprchli z armády Spojených států. Plody juky jsou jedlé, proto byla rostlina důležitým doplňkem stravy Apačů. Kamenný blok v pozadí, osvětlený přecházející jarní bouřkou, patří k oblasti zvané Council Rocks, která prý bývala asi před 1000 lety využívána indiány Mogollony jako místo ke společnému setkávání.