ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

WILDLIFE 2OO2

V londýnském Natural History Museum 17. října 2002 slavnostně rozdali ceny 19. ročníku celosvětové fotografické soutěže BG Wildlife Photographer of The Year, kterou každoročně pořádá BBC Wildlife Magazine a The Natural History Museum. Snímky 101 oceněných fotografů byly poté představeny na výstavě, která následně putuje po vybraných muzeích, galeriích, zoologických a přírodovědných centrech celého světa. I my vám opět přinášíme na stránkách Koktejlu některé z vítězných snímků tohoto ročníku.

Chameleon Parsonův, chystající se polapit mouchu
Martin Harvey, jižní Afrika, vítěz kategorie Animal Portraits
Tento velký chameleon číhal v houští u hotelu, ve kterém jsem bydlel na Madagaskaru. Byl zvyklý na lidi. Rozhodl jsem se získat pohled z hmyzí perspektivy, a tak jsem snímek pořídil okamžik předtím, než se chameleonův jazyk - který byl přinejmenším velký jako jeho tělo - vymrštil a chňapnul po potravě. Je to vlastně pohled hmyzu v jeho posledních okamžicích. Tento druh patří k největším chameleonům na světě a může dorůstat až 50 cm délky (tento měl asi 40 cm).

Lovem ke zkáze /Bushmeat kill/
Michael K Nichols, USA
vítěz kategorie The World in Our Hands
Aby uživil svoji rodinu, vyrazil tento muž z domova na Motaba River v severním Kongu s puškou a pár náboji. Vrátil se s kočkodanem, vyskytujícím se v místních pralesích. Každý rok se ve střední Africe uloví něco mezi 1-3,4 miliony tun zvířecího masa. Pokud jsou zvířata, jako v tomto případě, lovena pro místní spotřebu, nepředstavuje lov problém. Největší hrozbou se stali lovci profesionálové, kteří pasti používají bez rozdílu a vyvážejí maso do okolních měst v zemi nebo i za moře. Někteří ochránci se obávají, že pokud bude tento obchod pokračovat na současné úrovni, mnoho druhů, včetně našich nejbližších příbuzných - lidoopů, zmizí z divočiny během příštích 10 až 15 let.

Keporkak vrhající se po potravě
Duncan Murrell, Velká Británie
vítěz kategorie Animal Behaviour - savci
Strávil jsem fotografováním těchto keporkaků z kajaku v jihovýchodní Aljašce téměř 20 let. Jejich technika spolupráce při lovu je zábavná. Velryby se otáčejí pod hejnem ryb a v jeden okamžik pod hladinou současně vydechnou, čímž vytvoří síť z bublin, která obklopí kořist až do šíře 45 metrů. Pak stačí otevřít tlamu a plavat ke středu. Ve chvíli, kdy se vynořovaly k hladině, jsem zaujal pozici. Byl to adrenalinem nabitý okamžik. Měl jsem jen několik sekund, abych vyměnil fotoaparát za pádlo a dal se na úprk, pokud jsem nechtěl skončit v zajetí bublin. Rozhodně pramálo času k tomu, abych kroužil okolo a upravoval transfokátor, než vše skončí.

Rodina makaků kápových
Manoj c Sindhgi, Indie, „vysoce ceněný“ v kategorii Animal Behaviour - savci
Město Badami v jižní Indii je proslavené svými jeskynními chrámy vytesanými do stěn kopců z červeného pískovce. Badami, v 16. století hlavní město císařství Chalukya, dnes hostí početné tlupy makaků (pojmenovaných podle „čepičky“ ze smotaných chlupů na hlavě). Svým dováděním a společenským chováním zabavují turisty, kteří sem přicházejí prozkoumat chrámy. Tentokrát opice zíraly ze svého stanoviště na turisty s tlamami otevřenými dokořán - jakoby v úžasu nad podivným chováním svých dvounohých příbuzných.

Juky ovocné v Dragoon Mountains
George Stocking, USA, 2. místo v kategorii In Praise of Plants
Téměř na konci března kvetou v Dragoon Mountains trsy juk ovocných. Tyto masivní hory v Coronado National Forest v jihovýchodní Arizoně byly kdysi oblíbeným úkrytem legendárního náčelníka Apačů Cochiseho a jeho lidí poté, co uprchli z armády Spojených států. Plody juky jsou jedlé, proto byla rostlina důležitým doplňkem stravy Apačů. Kamenný blok v pozadí, osvětlený přecházející jarní bouřkou, patří k oblasti zvané Council Rocks, která prý bývala asi před 1000 lety využívána indiány Mogollony jako místo ke společnému setkávání.
duben 2003

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group