ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SRDCE SI ŠETŘETE NA ZÁŽITKY,

radí Jindřich Špinar, náš přední kardiolog

Nejsou to jen tropické nemoci, které nebezpečně ohrožují lidské životy po celé zeměkouli. K největším hrozbám na cestách se totiž řadí nemoci srdce a cév. Kardiovaskulární choroby hrozivý žebříček dokonce vedou. Mnoho o tom, ale i o cestování může říci profesor MUDr. Jindřich Špinar, CSc.

Při cestování se hovoří spíše o nebezpečí různých tropických nemocí, zejména malárie. Je to tedy s hrozbou, že nám selže srdce, tak vážné?
Příčinou každého druhého úmrtí ve vyspělých zemích je skutečně selhání srdce nebo cévní mozková příhoda. Pokud je šedesátiletý občan vyspělé evropské země po infarktu myokardu, bude žít pravděpodobně o devět let méně než dosud zdravý člověk. Má-li po cévní mozkové příhodě, dokonce až o dvanáct let méně. Přitom ischemickou chorobou srdeční, což je zjednodušeně řečeno nedostatečná prokrvenost srdce, trpí asi sedm set tisíc občanů České republiky. Asi jednadvacet tisíc lidí má ročně infarkt myokardu a asi sedm tisíc ročně jich na něj umírá, většinou doma, dříve než stihnou zavolat odbornou pomoc. Nejčastější příčinou invalidity v naší zemi jsou cévní mozkové příhody, které prodělalo asi dvě stě osmdesát tisíc českých občanů. A cestování, pokud je náročnější, je samozřejmě zátěží pro organismus.
V poslední době přibývá případů, kdy se náhle zastaví srdce i sportovcům, kteří jsou trénovaní a neustále pod lékařským dozorem. Takto zemřeli například fotbalisté Fehér Miklós či Kamerunec Marc-Vivien Foe. Jak se to mohlo stát?
Je to problém, který asi neumíme vyřešit. Na celém světě zemřou náhlou smrtí desítky lidí denně a je hrozné, když je to před televizní kamerou. Určitě je u některých potřeba brát v úvahu užívání dopingových látek. Hlavní příčinou náhlých úmrtí mladých lidí ale bývá srdeční arytmie a ta přichází tak náhle a neočekávaně, že ani včasná pomoc nepomůže.
Lidé se běžně starají o své svaly, procvičují je, ale na své srdce zapomínají. Jak si jej člověk může vytrénovat?
Srdce je úžasný sval, stahuje se asi osmdesátkrát za minutu, tedy 4800krát za hodinu, až 120 000krát za den. Za celý život jsou to úctyhodné tři miliardy stahů. Srdce se nejlépe trénuje dynamickým pohybem, kdy jsou svaly zapojené do činnosti, ale zároveň i uvolněné. Tedy při běhu, rychlé chůzi, plavání, jízdě na kole a podobně. Naopak nemá rádo situaci, kdy jsou svaly zaťaty a napnuty, jako například při posilování. To sice formuje postavu, ale srdci neprospívá.
Bez ohledu na to, jak zdravý život vedeme dnes, měla většina lidí v minulosti některé špatné návyky...
Jsem především velkým odpůrcem kouření a zastávám názor, že přestat kouřit má smysl vždy, a doporučuji to i starším pacientům. Na druhé straně mám velkou obavu z drog, a společnost by jejich používání měla trestat stejně jako jinou nezákonnou činnost. Správná životospráva, vyrovnaný příjem potravin a tělesná aktivita, to vše je pak už na každém jedinci.
Během roku sám hodně cestujete, protože jezdíte přednášet po všech kontinentech na různá fóra a semináře. Stíháte při tom poznat také, jak tam žijí lidé?
O to se snažím co nejvíce, i když někdy je to obtížné. Sám jsem se přesvědčil, že cestovní kanceláře ani ti, kteří na takové cesty zvou, většinou nechtějí ukazovat skutečný život, ale jakýsi skanzen, který se hodí pro naivního turistu. Snadno se poznávají kulturní památky a dědictví předků – pyramidy, hrady, zámky, ale skutečný život zůstává často utajen za přísnou hranicí povoleného a zakázaného.
Cestuji ovšem velmi rád. Vždy se snažím vnímat především pozitivní věci a negativní přehlédnout. I když jsou někdy i paradoxní.
Co tím myslíte?
Překvapilo mě, že na místech, která jsou považována za nebezpečná, jako Rio de Janeiro, Mexico City a další, se mi nikdy nic nestalo. Peněženku mi ale ukradli v Brně a taxikář mě obral při cestě do Ruzyně, zatímco v New Yorku mě dopředu upozornil na vyhlášku starosty města, že cesta z letiště kamkoliv do města je za 45 amerických dolarů.
V roce 1996 jste byl účastníkem mise, která měla za úkol zavést kontrolu rizikových faktorů ve Střední Americe. Překvapilo vás při ní něco?
Především zájem místních lékařů a sociálních pracovníků o můj obor. Pro ně je na prvním místě jednoznačně boj s infekčními chorobami. My jsme do této oblasti přivezli první EKG a první glukometry, což jsou přístroje na stanovení hladiny cukru v krvi. I dnes je tam ještě najdete ve spádových nemocnicích, tamní odborníci se s nimi učili pracovat s tím, že až zvládnou infekční choroby, určitě je budou potřebovat.
Jak se vy jako lékař a kardiolog připravujete na cestu do exotické země?
Nic nepodceňuji. Podle mne je naprosto nutné se na takovou cestu připravit, jinak jde o hazard se zdravím. Osobně vždy kontaktuji kolegy specializující se na exotické nemoci a domlouváme se na očkování. Na podobných cestách se snažím vyhýbat potravinám bez tepelné úpravy, a pokud je to možné, piji jen tekutiny z uzavřených láhví. Přesněji přímo z nich, nenalévám je do sklenice myté v místní vodě.
Píšete knihy, přednášíte, hodně cestujete. Kde na to všechno berete energii při tak náročném povolání?
Moje knihy jsou určeny pro lékaře, často specialisty, a jsem rád, pokud pomohly v práci několika desítkám lékařů. To mi stačí. Napsal jsem i několik menších brožurek pro pacienty a doufám, že alespoň někomu pomohly. Také cestování souvisí s mojí prací. Myslím, že energii mi dodává fakt, že povolání je pro mě koníčkem. Každý nový poznatek mě vyburcuje k další akci.
A je něco, co vás naopak dokáže vyvést z míry?
Určitě ano. Nejvíce lidská hloupost a potom někteří naši politici...
Považujete za náhodu nebo ironii, že váš kocour Brit trpí srdeční vadou?
Brit není přímo můj, ale mé dcery. Ale mám ho velmi rád. Myslím, že mi osud jen připomněl, že jsem kardiolog, proto má náš kocour srdeční vadu. Bojuje s tím ale statečně. Má špičkové zvířecí léky a denně jej jako každého jiného pacienta kontroluji...

prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc.
Vystudoval lékařskou fakultu v Brně. V současnosti pracuje jako přednosta interní kardiologické kliniky FN Brno a je vědeckým sekretářem České kardiologické společnosti. Hlavní oblastí jeho odborného zájmu je akutní i chronické srdeční selhání. Je autorem několika knih, učebnic a více jak 250 odborných článků pro domácí i evropské časopisy. V roce 2002 se stal členem Evropské kardiologické společnosti FESC. Jeho kandidátská práce je přednášena na čtyřech kontinentech. Podílí se na několika výzkumech a přednáší na různých světových fórech. Své povolání spojil se svým velkým koníčkem – cestováním.
červenec - srpen 2005

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group