ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NOVÝ ROK MEZI EKVÁDORSKÝMI INDIÁNY

První leden není mezi původními obyvateli Ekvádoru příležitostí k novoročním předsevzetím a projevům, ale neutuchajícím pokračováním oslav z minulého dne. Většina indiánů z vesnic v podhůří sopky Altar v Národním parku Sangay vítá příchod nového roku pitím, zábavou a hrami.POSLEDNÍ ZVONĚNÍ

Kolem poledne je většina mužských obyvatel indiánské vesnice v ekvádorských Andách opět (anebo stále ještě) pod vlivem alkoholu a postává či polehává poblíž cesty, kde se omladina čile baví. První den nového roku je totiž "posledním zvoněním" pro ten starý. Děti, nastrojeny do všech možných masek fantastických zjevů, podomácku vyrobených čertů, zvířat a roztodivných příšer, mají dnes možnost vylepšit si svůj rozpočet. Před vesnicí postavily dřevěnou závoru a projíždějící pocestní musí povykující skupinu malých výběrčích uplatit několika mincemi. Pokud tak neučiníte (třeba proto, že po předchozím zdanění v několika předešlých vesnicích už nemáte drobné), riskujete neoblomné vyjednávání a občas nějakou tu nadávku, které v indiánském jazyce quichua naštěstí nerozumíte. Všechny děti však mluví zároveň plynnou španělštinou, v níž vás žádají o bakšiš anebo alespoň o drobnou pozornost. Postupně se tak zbavuji přebytečných tužek, gumiček do vlasů, zbytku čokolády i dnešní svačiny. Dva rohatí čertíci pak spolu s upírem a prasátkem zvednou konečně závoru a my se můžeme vydat na další cestu.

"Tady se příchod nového roku slaví minimálně týden," vysvětluje Angelo. Známky požití alkoholu jsou patrny téměř na všech obyvatelích vesnice kromě dětí. Indiáni, z nichž většina mluví ještě původním jazykem, nedají jinak a musíme si s nimi několikrát připít místní pálenkou. "Alkoholismus je mezi indiány zatím jediným problémem, který vyvolal styk s civilizací," tvrdí náš průvodce.

CHYŤTE KUŘE

V poslední indiánské vesnici pod svahy vyhaslého vulkánu je opravdu živo. Děti na místním hřišti pořádají fotbalový zápas a ti nejmenší hrají stolní hokej, který jim nějaký dobrodinec přivezl až sem a postavil na místo s nejkrásnějším výhledem do údolí. Ženy sedí na mezi a se zaujetím pozorují fotbalové klání, zatímco mužští obyvatelé vesnice se baví po svém: za zvuku ryčné dechovky se pořádá závod "Chyťte kuře". Několik mladíků na koních se snaží dohonit a vytrhnout živé kuře z ruky tomu, kdo je právě na řadě. Alkohol dodává hudbě říz a hráčům vášeň, z koňů stříká pot a chudák kuře už víc než chvíli nejeví známky života. Když je konečně rychlejším hráčem vyrváno svému dočasnému majiteli, jeho role skončila a je odhozeno na hromadu těch dříve umučených.

Důkazem toho, že den pokročil, je kromě zapadajícího slunce i zvyšující se počet společensky unavených indiánů. Někteří se pohybují vrávoravým krokem po vesnici, pár jich upadlo právě tam, kde už je nohy odmítly nést dál. A tak to bude pokračovat ještě několik dní - vždyť nový rok je třeba pořádně oslavit, i když je to ve vesnici na konci světa...
prosinec 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group