ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

FIESTA DE LOS MUERTOS

Dušičky v mexickém městě Oaxaca, asi 500 km jižně od Mexico City, jsou radostným veselím, na které se rodiny těší celý rok. Ověnčí a nazdobí hroby, nebožtíkům na hřbitov přinesou jejich oblíbená jídla (často je to trojbarevné kuře mole v barvách mexické bílo-červeno-zelené vlajky), připalují jim doutníky a častují je i sebe populární místní kořalkou s červem - mezcalem. Děti v maskách tančí a zpívají. Mariachis troubí na trumpety. Pro Mexičany jsou zemřelí součástí přítomného života a na svátek mrtvých se cítí být opravdu s nimi. Věří, že čím více lidí myslí na jejich zemřelé, tím lépe se mají nebožtíci na onom světě. Proto jsou rádi, když se svátku účastní co nejvíce lidí. Každý obchod prodává lebky a kostlivce ze dřeva, z papíru, z marcipánu, ze žuly, z korálků a z oblázků, prostě ze všeho, na co si vzpomenete. Každá restaurace má alespoň malý oltář, kde hoří svíčky a kostlivci září v oranžových kvítcích afrikánů. V noci se za kostelem hraje pouliční divadlo, kterak „nebožtíci vstávají z hrobů“. Oslava Dušiček se odehrává po celém Mexiku, ale ve městě Oaxaca je svou jedinečností pověstná. Vrcholí famózním ohňostrojem. Při něm se postupně rozsvítí písmeno po písmeni, až prská celý nápis „Fiesta de los muertos“.
listopad 2003

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group