ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

BEACH VOLEJBAL

Jedním z nejrychleji se rozvíjejících sportů konce tohoto století se stal beach volleyball, někdy nazývaný plážovým volejbalem. Tento sport vděčí za svou popularitu hlavně prostředí, ve kterém se hraje: pláže a známá světová letoviska zalitá sluncem, orámovaná blankytně modrým mořem s křišťálově čistým vzduchem, přidejte skvělé atletické výkony bronzově opálených mužů a žen za pozornosti přihlížejících davů a máte perfektní scénář pro popularitu tohoto sportu.

 


Vzhledem k neustále se měnícím požadavkům lidí na mnohem aktivnější využití volného času ve zdravém prostředí, roste nejen počet profesionálů, ale lavinovitě se šíří především počet amatérských příznivců. Výhodou beach volejbalu je i jeho finanční dostupnost, kdy každý, kdo má rád míčové hry, jej může realizovat s minimálním sportovním zařízením. Pohled do minulosti říká, že beach volejbal není sportovní objev konce tohoto století. Začátkem 20. let se hrál na Havajských plážích, a to mužské týmy po šesti na obou stranách. V Americe se v souvislosti s beach volejbalem uvádějí jména Santa Monica, California a pláž Playground. Koncem dvacátých let se dostal beach volejbal na druhou stranu Atlantiku jako základní sport francouzských nudistických táborů založených ve Franconville na severozápadním předměstí Paříže.

Ve třicátých letech se objevil beach volejbal v Palavas, Lacanua a Royan, v Sofii, Praze a Rize. První utkání dvoučlenných týmů bylo sehráno na americké pláži v Santa Monica roku 1930.

Po válce byl v roce 1947 sehrán první oficiální turnaj na pláži State Beach v Kalifornii. Při tomto klání zvítězila dvojice Seanez-Harris. Na prvním turnaji v Los Angeles roku 1948 dostali vítězové jako cenu bednu PEPSI.

Začátek "beachmánie" se datuje rokem 1951, kdy byl odehrán první turnaj, kterého se zúčastnilo několik set hráčů na plážích Kalifornie. Zde se beach volejbal stal zábavním představením včetně volby královny krásy. Ve stejné době také pláže v Brazílii ožily prvním turnajem, který byl sponzorován vydavatelem novin. V roce 1957 vyhrála dvojice Holtzman-Selznick soutěž, na které též vystupovala Greta Tyson, hvězda "Pyžamových podprsenek", jako královna pláže. Beach volejbal začal být víc než sportem, stal se opravdovou zábavou.

Známé světové osobnosti na začátku šedesátých let se zúčastňovaly beach volejbalových show, například Beatles na Sorento Beach, kde podávali míče, a J. F. Kenedy se přišel podíval na turnaj v Los Angeles. Marylin Monroe a další filmové hvězdy mluvily o tom, jak se pobavily při plážovém sportu.

V roce 1965 byla založena Kalifornská asociace beach volejbalu, byla ustanovena základní pravidla a otevřené turnaje se začaly hrát na kalifornských plážích. V San Diegu se v roce 1974 hrál první obchodně sponzorovaný turnaj firmou Winston Cigarettes. První světový šampionát v beach volejbalu se konal na State Beach a Pacific Palisades v Kalifornii. Hrálo se o 5000 dolarů, vyhráli Menges a Lee před 30 000 diváky. Psal se rok 1976 a koncept světového šampionátu byl zrozen.

Sponzoři začali mít velký zájem o tento atraktivní sport a v roce 1980 se konalo první sponzorské turné na sedmi místech USA pod hlavičkou společnosti Cuervo Taquila.

V únoru roku 1993 J. A. Samaranch, prezident mezinárodního olympijského výboru, a další významné sportovní osobnosti shlédli finálová utkání světové série v Rio de Janeiru. V jednom týdnu navštívilo turnaj 140 000 diváků. Krátce poté, dne 24. září 1993, byl v Monte Carlu zařazen beach volejbal na program OH v Atlantě 1996. Peníze se začaly do tohoto sportovního odvětví přímo valit. V sezoně 1995/96 se beach volejbal již hrál na celém světě.

Česká republika zaznamenala obrovský skok dopředu v rozvoji tohoto sportu kolem roku 1995, kdy se v Doksech u Máchova jezera pořádal vůbec poprvé jeden z turnajů evropské série. Hned první vystoupení na naší půdě znamenalo úspěch pro českou beach volejbalovou školu v podobě vítězství v turnaji, když dvojice Milan Džavoronok a Václav Fikar porazila ve finále tým z Norska. Tento úspěch dokázal vyvolat mimořádný zájem mezi hráči standardního šestkového volejbalu a mnoho mužů i žen začalo během roku přípravu na beach volejbalovou sezonu jak evropskou, tak světovou. Rok 1996 byl zatím nejúspěšnějším rokem českého beach volejbalu, a to hned z několika důvodů. Mistry Evropy 1996 v italské Pescaře se stala dvojice Marek Pakosta a Michal Palinek. V evropské sérii mužů se umístnila Česká družstva na 6. a 7. místě. Titul Mistryň Evropy 1996 získala dvojice Celbová-Dosoudilová, vítězkami Evropské série žen se stala dvojice Hudcová-Tobiášová. Mnoho dalších kvalitních vystoupení české beach volejbalové reprezentace není možné jmenovat, za všechny alespoň 13. místo na Olympijských hrách 1996 v Atlantě, kterého dosáhl tým Pakosta-Palinek. První vykročení na světovou scénu zaznamenala Česká republika 27. až 29. června 1997, kdy hostila v Karlových Varech první turnaj "Men's Beach Volleyball World Tour Czech Challenger", který byl prvním letošním turnajem Světové série na evropském kontinentě. Karlovy Vary viděly beach volejbal světové úrovně, kde ve finále zvítězila dvojice česky mluvících švýcarských bratrů, Paul a Martin Lacigovi.
 
Říjen 1997

. . . . .
Tagy: Koktejl 1997 10
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group