ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KORÁBY POUŠTĚ

 

Tato majestátní zvířata žila od pradávna na místech, kde nezaprší měsíce, a někdy i celé roky. Najdeme je především v arabských zemích, ale i v Africe, Jižní Americe a Austrálii. V arabském světě byla po dlouhou dobu synonymem dopravního prostředku. Kromě toho byla chována pro maso, vlnu, kůži a mléko. Velbloud je stále ještě arabským symbolem, ale těžiště jeho využití se přesunulo na závodní tratě.

Velbloudí závody jsou v arabském světě velkolepou záležitostí. Velbloudi jsou opečováváni a trénováni často pod dohledem svých majitelů. Závodní dráha měřící několik kilometrů má oválný tvar a písečný povrch. Podél celé trati vede asfaltová silnice, aby mohli majitelé své miláčky sledovat zblízka při výkonu. Závodní jezdci jsou velmi mladí chlapci ve věku pět až osm let, převážně ze subkontinentu. Na hřbetě velblouda sedí na sedle z koberců a velbloudy pobízejí verbálně i pomocí speciálního bičíku. Ve cvalu dosahuje závodní velbloud rychlosti až 20 km/hod. V čele závodiště je krytá tribuna pro diváky. Vítězství v závodě je pro majitele velice prestižní záležitostí a samozřejmě i příjemným finančním přínosem. Není divu, že když se sejde skupinka mužů vlastnících velbloudí stádo, mluví se o zdraví rodiny a úspěších jejich „pouštních koní“.
leden 2003

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group