ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

RADOSTI POSTBATŮŽKÁŘSKÉHO VĚKU

Ze začátku to probíhá živelně. Náhodou vás někdo někde na cestách (nejčastěji stopem) pozve do rodiny. Po pár dnech se přistihnete, že žijete jiný život. Najednou vidíte svět jejich očima. Možná že vás tyto nahodilé proměny životního stylu zaujmou natolik, až se začnete pídit po tom, jestli takovéto výměnné pobyty nelze plánovat organizovaně.


Někde se doslechnete, že jakási organizace už existuje. Zjistil jsem si adresu a napsal tam. Dostal jsem katalog, který mě fascinoval. Cosi jako zlaté stránky na bydlení - fotky domů z celého světa a pečlivě rozepsané kategorie bydlení včetně takových věcí, jako je gril na zahradě. Podobné jako cestovka, až na ten detail, že to je vlastně dobrovolná činnost. Princip je jednoduchý - když chcete bydlet někde ve světě, musí zase někdo jiný chtít bydlet u vás.

Tahle společnost se jmenuje Intervac a založili ji v roce 1954 kantoři v Anglii. "Měli hluboko do kapsy, hodně dovolené přes léto a chtěli poznávat," říká Antonín Macháček, který organizaci zastupuje v České republice. Macháčkovi mají pěkný dům v Praze, ve kterém co chvíli bydlí někdo ze světa. Tak co by se oni nepodívali na oplátku k nim? "Pro nás to začalo hned po revoluci. Momentálně je v Čechách asi dvacet až třicet rodin, které platí poplatky za to, že jsou ve světovém katalogu."

Po telefonu anebo e-mailem výměnu dojednáte rychle. Nakonec to je, jako když jedete ke známým. Často člověk tímto způsobem ochutná i exkluzivní životní styl. "Lidé, kteří jezdí do Spojených států, bydleli v haciendě, kde dřív žila nějaká filmová hvězda," vzpomíná pan Macháček. "Dvacet místností, bazény, auto k dispozici. Aby bylo splynutí s prostředím dokonalé, dají vám lidé, se kterými výměnu provádíte, kontakty na svého doktora a své známé. Přebíráte také domácí povinnosti jako krmit rybičky, posekat trávník..." Zřejmě ideální cestování pro postbatůžkářský věk a situaci, kdy vás již nefascinuje, že v Jihoafrické republice žijí černoši, ale chcete poznat jemnější detaily toho, jak žijí. Takové detaily, které vnímají jenom ti, co tam žijí. A na druhou stranu máte jistotu, že vám někdo nevykrade byt. "V Kapském Městě jsme byli v takovém malém baráčku, naproti měl rezidenci Mandela," vzpomíná pan Macháček a ukazuje fotografie. "Paní, se kterou jsme byt měnili, nám pomohla s půjčením auta, zaručila se svou kreditní kartou. V Itálii se nám stalo, že jsme seděli venku a najednou se tam objevili nějací Slováci a ptali se nás, jestli nesháníme nějaké brigádníky na sklizeň jablek. Tak jsem jim řekl: ‚My jsme zrovna takoví jako vy.' Je to normální všední život bez pozlátka. V Holandsku nám půjčili taková stará kola, rachtačky, ráno jsme jeli do městečka pro sýr. Všude jsme byli součástí té země, připadali jsme si jako jedni z nich."

Celosvětově je v Intervacu kolem 10 000 rodin, což teoreticky znamená, že by mohlo být 10 000 výměn za rok, ale v praxi jich je i víc. Například Američané si zorganizují výměn za rok i deset a naplánují si tímto způsobem zajímavou cestu po Evropě. "Otevřelo mi to svět. Když se rozhodnu, že chci třeba do New Yorku, tak Internetem někoho vyhledám, domluvím se a během čtrnácti dnů můžu letět. Svět se tak stává příjemnějším. Letos jsme psali asi osmdesát pohledů k Vánocům."
září 2001

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group